06 Kasım 2016 21:15

OHAL’de tutuklu gazeteci sayısı 142’ye yükseldi

P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Olağanüstü Hal’de Gazeteciler raporuna göre hapisteki gazeteci sayısı 142 oldu.

Paylaş

P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu Olağanüstü Hal’de Gazeteciler raporunun 34’üncüsünü yayınladı. Buna göre Cumhuriyet gazetesinin dokuz yönetici ve yazarının tutuklanmasıyla hapisteki gazeteci sayısı 142 oldu.

5 Kasım günü, Cumhuriyet gazetesinin aralarında Punto24 Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) kurucularından Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun da bulunduğu 9 yazar ve yöneticisinin tutuklandığı belirtilen raporda tutuklamaların ayrıntıları verildi. Soruşturma kapsamında, yurt dışında bulunan eski genel yayın yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay hakkında da yakalama kararı bulunduğu hatırlatıldı.

Raporda, “Cumhuriyet’e yönelik operasyon yurt dışında ve yurtiçinde büyük tepki toplamış, binlerce vatandaş gazetenin önünde nöbete başlamıştı. Dünyanın en itibarlı 14 ifade ve basın özgürlüğü örgütü de Türkiye cumhurbaşkanına ortak bir çağrı yayınlamıştı. Gazetenin İstanbul Şişli’de bulunan binasını AB ülkelerinin konsolosları ziyaret  ederken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tutuklamaların ardından partisinin MYK’sını olağanüstü toplanmaya çağırdı” denildi. 

Rapordaki diğer bazı noktalar ise şöyle: 

*Kapatılan JINHA ajansının İzmir muhabiri Ayşe Yılmaz, 4 Kasım günü İzmir’de gözaltına alındı.

*HDP ve Cumhuriyet’e yönelik tutuklamalar sonrasında Avrupa Birliği (AB) büyükelçileri de Ankara da acil bir toplantı düzenledi.

*5 Kasım günü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından operatörlere gönderilen bir talimat ile VPN servislerinin kapatılması istendi. Bu servisler arasında Türkiye’de  kullanıcıların en sık kullandığı VNP sağlayıcıları  Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

*Başbakanlık bünyesinde oluşturulan komisyonun teklifi ve ilgili bakanın onayıyla Ekim ayında kapatılan YÖN Radyo ile Zarok TV’nin yeniden  yayına başlamasına izin verildi.  Ancak Kürtçe çizgi filmler yayınlayan Zarok TV, artık tamamen Kürtçe yayın yapamayacak. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Cumhuriyet’in avukatını canlı yayına almadılar

SONRAKİ HABER

DİB Sözcüsü Türmen: Demokrasi isteyenler birlikte mücadele etmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa