06 Kasım 2016 21:01

HDP ile uluslararası dayanışma sürüyor

HDP eş başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına yönelik tepkiler birçok ülkede sürüyor.

Paylaş

Norveç’in başkenti Oslo’da eylem yapıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde Norveçli bazı parti temsilcileri konuşmalar yaparak Türkiye’de siyaset ve insan haklarına yönelik baskılar kınandı. 

Norveç Dışişler Bakanlığı’na yürüyüşe geçen kitle yol boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto eden sloganlar attı. Sık sık “Faşizme hayır, demokrasiye evet”  sloganlarının atıldığı eylemin sonunda baskılar devam ettiği müddetçe eylemlerin de süreceği belirtilti. 
İsviçre’nin Zürih kentinde de Demokratik Sosyal Merkez (Dem Kürt) Devrimci Gençlik Grubunun çağrısı ile bir araya gelen kalabalık grup HDP’ye yapılan operasyonları protesto etti. Gösteride AKP ve Erdoğan aleyhinde sloganlar atıldı.

ABD VE KANADA’DA EYLEMLER

Yurtdışında yapılan protestolara ABD ve Kanada da eklendi. Geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günü New York başta olmak üzere, Washington, Colorado ve Kanada’nın Toronto kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi. Eylemlerin adresi Türkiye konsoloslukları oldu. HDK ve Amerikan Kürt Derneği tarafından New York Türkiye Konsolosluğu önünde düzenlenen gösteride sık sık ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Eylemde bulunanlar, eylem süresi boyunca konsolosluk önünde bulunan Ülkü Ocakları üyeleri olduğu iddia edilen kişiler tarafından ırkçı ve cinsiyetçi hakaretlere maruz kaldılar. Eylem New York CNN binası önüne yapılan yürüyüşle sona erdi. Cumartesi ise New York’ta Union Meydanı’nda bir eylem yapıldı. Burada da HDP’ye yönelik operasyon protesto edildi

ALMANYA’DA BİNLER YÜRÜDÜ 

HDP’ye yönelik baskılara karşı Almanya’nın Stuttgart kentinde de demokratik kurumlar ortak bir yürüyüş ve miting gerçekleştiridiler. Mitinge binlerce kişi katıldı. Konuşmalarda Türkiye’nin tek adam diktatörlüğe doğru gittiği vurgusu öne çıktı. Kadınların ve gençlerin ağırlıkta olduğu eylem boyunca Cumhurbaşkanı Erdoğan protesto edildi, ‘Yaşasın uluslararası dayanışma’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları Almanca, Türkçe ve Kürtçe atıldı. 

Üllkücü oldukları sanılan kimi kişilerin yürüyüşe yönelik sözlü sataşmaları ise kısa süreli gerginlik yarattı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Uygar Coşgun: Kurtulsaydı o haftayı hastanelerde geçirirdik

SONRAKİ HABER

ODTÜ'lü İrem Kütük'ün ölümüne neden olan "damper kapağı" kazasında sürücüye tahliye

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa