06 Kasım 2016 14:29

Suriye Demokratik Güçleri Rakka'ya operasyon başlattı

Suriye'nin Rakka kentini IŞİD'ten kurtarmak için aylardan bu yana hazırlığı yapılan Rakka Operasyonu, 'Fırat'ın Gazabı' adıyla başlatıldı. 

Paylaş

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) adına yapılan açıklamada, operasyonun, QSD'nin çatısı altında bulunan Kürt, Arap, Türkmen savaşçılar ile YPG ve YPJ'nin (Kadın Koruma Birlikleri) uluslararası koalisyon güçlerinin aktif katılımı ile başladığı belirtildi.

Rakka Operasyonu için Rakka'nın kuzeyinde bulunan Ayn İsa kasabasına bağlı bir bölgede basın toplantısı düzenleyen Suriye Demokratik Güçleri (QSD) adına açıklamayı Cihan Ehemed yaptı.

Irak ve Suriye'deki Kürt televizyon ve haber sitelerinde yer alan habere göre, Ehemed, "Demokratik Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı olarak, IŞİD'e karşı Rakka'yı özgürleştirme hamlesi başlattıklarını" belirterek, şöyle dedi: 

"Özgürleştirme hamlesi 5 Kasım gecesi başlamıştır. Rakka'nın özgürleştirilmesi hamlesi esnasında güçlerimizin koordineli bir şekilde ilerlemesi için 'Fırat'ın Gazabı Eylem Odası' oluşturulmuştur. Bu vesileyle demokratik güçlere, bölge halklarına, Suriye halklarına ve özellikle Rakka halkına operasyonumuz başarıyı garantileyene kadar mücadele edeceğini ve terörün başkentinde çeteleri çembere alarak ardından düzenleyeceğimiz operasyonlarla özgürleştireceğimizi belirtiyoruz. Kobani, Gire Spi, Heseki, Hol, Şedade ve Minbic'de nasıl başardıysak Rakka'da başaracağız. Rakka Özgürleştirme Operasyonu DSG çatısı altındaki kahraman Kürt, Arap, Türkmen savaşçıları, YPG/YPJ savaşçılarının ve uluslararası koalisyon güçlerinin aktif katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlanacaktır. Bir kez daha uluslararası güçlere, IŞİD çetelerinin işgali altında olan bölgelerin özgürleştirilmesi hamlelerinde yer alarak bu onurlu mücadeleye lojistik, askeri ve manevi destek sunarak katılmaya çağırıyoruz. Yine insan hakları ve insani yardım örgütlerinin Rakka halkının IŞİD çetelerinin işgali altından kurtarmak için görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulunuyoruz. Son olarak, kahraman halkımızın, çetelerin bulunduğu alanların güçlerimizin ve koalisyon güçlerinin hedefi olacağından kaynaklı çetelerin oldukları bu alanlardan uzak durmaları, kurtarılan alanlara kendilerini ulaştırmaları ve güçlerimize katılarak bizlere destek sunmalarını istiyoruz." (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakan Dursun Akalın: Kızım, senin için gittim ben Ankara'ya

SONRAKİ HABER

Hasan Baykara: Her evinin iki kapısı vardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...