06 Kasım 2016 12:03

İlhan Erdost katledilişinin 36. yılında anılacak

İlhan Erdost, 12 darbesinin ardından Mamak Askeri Cezaevinde dövülerek öldürülüşünün 36. yılında, Karşıyaka mezarlığında, mezarı başında anılacak.

Paylaş

İlhan Erdost, 12 Eylül faşist darbesinin ardından, Ankara Sıkıyönetim Komutanlığının yazılı emri ile “yasak yayın bulundurdukları” gerekçesiyle, ağabeyi Muzaffer İlhan Erdost ile birlikte gözaltına alınmıştı. Daha sonra Mamak Askeri Cezaevine götürülen Erdost kardeşler, “Yukarıdan gelen emir” ile öldüresiye dövülmüş ve İlhan Erdost koğuşa alındıktan bir süre sonra hayatını kaybetmişti. 7 Kasım 1980’de gördüğü işkence sonucu ölen Erdost’u öldürmekle yargılanan 4 er ve 1 astsubaya sekizer yıl hapis cezası verilmişti.Yayıncı İlhan Erdost dövülerek öldürülüşünün 36. yılında Karşıyaka’daki mezarı başında saat 12.00'de anılacak.

YAYINEVİNİN GELENEĞİ SÜRÜYOR

Sol ve Onur Yayınları, İlhan Erdost'un öldürülüşünün yıl dönümü olan her 7 Kasım gününde kitaplarında indirime gidiyor. 36 yıldır gerçekleştirilen 7 Kasım / İlhan Kitap Günü nedeniyle, Sol ve Onur Yayınları Ankara’da İlhanilhan Kitabevinde, İstanbul’da TÜYAP Kitap Fuarında, fuar süresince, okura yüzde 50 indirimli olarak kitap sunuyor. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

İngiltere ‘Vekilime dokunma’ eylemleri

SONRAKİ HABER

Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa