05 Kasım 2016 17:22

Diyarbakır’daki patlamada ölenlerin sayısı 11’e yükseldi

Diyarbakır’daki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 11’e yükseldi. Saldırıyı kimin düzenlediğine ilişkin çeşitli iddialar var.

Paylaş

Diyarbakır merkez Bağlar İlçesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü ek binasına yönelik bombalı araç saldırısında yaralanan 2 kişi daha tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 2'si polis olmak üzere 11'e yükseldi. Ankara'dan gözaltına alınıp Diyarbakır'a getirilen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in de saldırı sırasında Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ndeki TEM şubede oldukları belirtildi. Aynı binada gözaltında tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 2 milletvekilinin ise, saat 05.30'da buradan çıkarılarak adliye binasına götürüldüğü belirtildi.

REUTERS: SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ

Reuters haber ajansı, Diyarbakır’da meydana gelen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini duyurdu. Reuters haberinde IŞİD'in Amaq haber ajansını kaynak gösterdi.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ: SALDIRIYI PKK DÜZENLEDİ

Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada ise saldırıyı PKK’nin yaptığı iddia edildi. İddia PKK mensuplarının telsiz konuşmalarına dayandırılıyor. Valilik, fedai eylemi olduğunu iddia ettiği saldırının Kemal kod adlı kişi tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak yapıldığını açıkladı.

ZİYA PİR: IŞİD SALDIRISINDA HEDEF BİZDİK!

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Diyarbakır Bağlar’da düzenlenen bombalı araç saldırısının asıl hedefinin gözaltında bulunan HDP’liler olduğunu söyledi.

Pir, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda şunları yazdı:
“IŞİD saldırıyı o karakolda hukuksuzca tutulan HDP’lilere yaptı. Çüngüş İlçe Başkanı hayatını kaybetti, Figen Yüksekdağ ve Sırrı Süreyya Önder kıl payı kurtuldu. Selahattin Demirtaş, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve ben saldırıdan biraz önce çıkarılmıştık. Onlarca HDP ve DBP’li ise 26 gündür orada gözaltında. Valiliğin dün yapmış olduğu yalan açıklama beni şaşırtmadı. Geçen haftaki beyanlarıyla örtüşüyor ve artık güvenilirliğini tamamen yitirdi!”

HDP BASIN BÜROSU: SALDIRI AYDINLATILSIN

HDP Basın Bürosu da, yaptığı açıklamayla patlamayla ilgili soru işaretlerine dikkat çekti. Basın Bürosu’nun bilgi notunda, patlamada yaşamını yitirenlerin arasında DBP Çüngüş İlçe Başkanı Recai Altay’ın da bulunduğu belirtildi.

Bombalı aracın bir taksiciyle yaşanan çarpışma nedeniyle hedefine ulaşamadan patlatıldığı yönündeki tanık ifadeleri hatırlatılan bilgi notunda şunlar ifade edildi: “Şayet taksi ile minibüs çarpışması olmasa, bombalı minibüs hedefine ulaşacaktı. Bütün bu gerçekleri bilmesine rağmen Diyarbakır Valiliği failler ile ilgili kamuoyunu yanıltıcı, açıkça yalan beyanda bulunmaktadır. Bir takım 'medya' organları da, IŞİD'in bu saldırısı üzerinden partimizi ve alınan eş genel başkanlarımızı ile milletvekillerimizi hedef göstermeye devam etmektedir. Daha yıkıcı olması planlandığı açık olan ancak amacına ulaşamamış bu bombalı saldırıya ilişkin tüm gerçekler açığa çıkarılmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sebahat Tuncel'in gözaltı süresi 24 saat uzatıldı

SONRAKİ HABER

Polisten, ölüm tehdidi alan kadına: Masraflarını karşılamazsan koruma veremeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa