Açıklama yapan 56 kişiye 430 yıl hapis!

Fotoğraf: AA

Açıklama yapan 56 kişiye 430 yıl hapis!

KAPATILAN DTP’nin Ceyhan’da 2008 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve zehirlenme iddialarına ilişkin yaptığı basın açıklamasına katılan 56 kişiye, ‘Örgüt propagandası yapmak’, ‘Görevi yaptırmamak için direnmek’ ve ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına

KAPATILAN DTP’nin Ceyhan’da 2008 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve zehirlenme iddialarına ilişkin yaptığı basın açıklamasına katılan 56 kişiye, ‘Örgüt propagandası yapmak’, ‘Görevi yaptırmamak için direnmek’ ve ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddialarıyla yaklaşık 430 yıl hapis cezası verildi. Sanıkların Avukatı Vedat Özkan, cezanın ‘Örgütlenme, siyasi faaliyete bulunma ve ifade özgürlüğüne’ vurulmuş bir darbe olduğunu söyledi.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Ceyhan İlçe Örgütü tarafından 21 Ekim 2008 tarihinde Adana’nın Ceyhan ilçesinde Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve zehirlenme iddialarına ilişkin yapılan basın açıklamasına polis, gaz bombaları ve panzerlerle müdahale etmiş, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Daha sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatmış, soruşturma sonucunda DTP Ceyhan İlçe Başkanı Seyfettin Aydemir ve DTP yöneticilerinin yanı sıra basın açıklamasına katılan 56 kişi hakkında ‘Örgüt propagandası yapmak’, ‘Görevi yaptırmamak için direnmek’ ve ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddialarıyla dava açıldı. Davanın dün Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında sanıklara ceza yağdı.

CEZA YAĞDI

Mahkeme heyeti, 19 kişi hakkında ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddiası ile 6’şar yıl 3’er ay ve ‘Örgüt propagandası yapmak’ iddiası ile 10’ar ay hapis cezası verdi. 37 kişi hakkında da ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ iddiası ile 6’şar yıl 3’er ay, ‘Örgüt propagandası yapmak’ iddiası ile 10’ar ay, ‘Görevi yaptırmamak için direnmek’ iddiasıyla da 10’ar ay hapis cezası verildi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE DARBE’

Sanıkların avukatlarından Vedat Özkan, demokratik anayasal hakkını kullanan dönemin DTP ilçe yöneticisi olan müvekkillerine ve açıklamada hazır bulunan parti üyesi müvekkillerine, özel yetkili mahkemenin 4 yıl sonra yaklaşık 430 yıl ceza vermiş olmasını örgütlenme, siyasi faaliyette bulunma ve ifade özgürlüğüne açık şekilde vurulmuş bir darbe olarak değerlendirdi. Özkan, “Türkiye bu kararlar nedeniyle AİHM’de mahkum oluyor. Hukuki mücadelemiz ulusal ve uluslararası mercide devam edecek” dedi. (Adana/DİHA)

www.evrensel.net