05 Kasım 2016 16:04

Şişli'de polis Cumhuriyet'e yürüyenlere saldırdı

İstanbul Şişli'de HDK'nin çağrısı üzerine düzenlenen eylem sonrası polis saldırdı. Gözaltılar yaşandı.

Paylaş

HDP İstanbul İl Örgütü  ve HDK İstanbul İl Meclisi çağrısıyla toplanan kitle milletvekillerinin tutuklanmasını protesto etti. Basın açıklamasından sonra Cumhuriyet gazetesine sloganlar eşliğinde giden kitleye polis biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Çok sayıda kişi darbedilerek gözaltına alındı.

Şişli Camii önünde toplanan kitle "Tüm darbelere karşı demokratik direniş", "Eş başkanıma dokunma" pankartı açtı.  "Faşizme teslim  olmayacağız", "Vekilin irademdir irademe dokunma", "Demokratik siyasete özgürlük", "Son sözü direnenler söyler" dövizleri açılan eylemde sık sık "HDP umuttur umut dimdik ayakta", "Direne direne  kazanacağız", "İstanbul uyuma partine sahip çık", "HDP halktır halk burada",  "Hırsız katil AKP" sloganları attı.

'GÜN DİRENİŞİN GÜNÜDÜR'

Burada konuşan İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, "4 Kasım günü Türkiye bir kaosa uyandı Eş başkanlarımız ve birçok vekil arkadaşımız verilen mahkeme kararları sonucu tutuklanarak cezaevine konuldu. Ortak bir savunma ile 'Sizin Kararınızı tanımıyoruz. Sizin mahkemeleri tanımıyoruz" dediler. Bugünün Türkiyesinde bağımsız bir mahkeme kararı bulunmamaktadır. Hiçbir dönem bu kadar ağır baskı yaşamadık. Vekillerimiz, "6 milyon halka hesap vereceğiz. Biz yargı kararları tanımıyoruz karar siyasidir. Verilen karar aynı zamanda barışa ortak yaşama vurulan bir darbedir. AKP bir taraftan meydanları kuşatıyor en küçük demokratik talepte müdahale ediyor.  Diyarbakır'da bir patlama yaşandı. 'PKK yaptı' dediler. Ortada eş başkanlarımızın tutuklanmasının tepkilerini azaltmak için büyük bir oyun var. Kamuoyu tepkisini başka yere çekmeye çalıştılar. Her yerde olduğu bu karara sesiz kalmayacağız . 'Bize bunlara alıştık' diyenlere inat meşru tepkimizi alanlarda göstereceğiz. Gün direnişin günüdür. HDP'yi zayıflatmanız mümkün değildir. HDP, Türkiye halkların umudu olmaya devam edecektir" dedi.

Eski HDP Milletvekili Sezai Temelli ise şöyle konuştu: "Eş başkanlarımızın selamını, direnişini, mücadelesini getirdim. Mücadelemiz sürecektir. Biz tutuklayabilirsiniz. Demokratik siyaset mücadelemiz ve barış mücadelemiz devam edecek. Bizimki Türkiye'ye barış getirme mücadelesidir. Tek adam diktatörlüğüne karşı mücadele edeceğiz."

Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AKP rejimi tek adam diktasında giden yolda 4 Kasım tarifi ile birlikte önemli bir mesafe katetmiş, çok sayıda HDP milletvekilinin evlerine yapılan polis baskını ve sonrasında HDP eş başkanları  Figen Yüksedağ ve Selahattin Demirtaş'ın tutuklanması ile birlikte artık yeni bir dönemin kapısı aralanmıştır. Yapılan fiili bir darbedir. Ve darbeye karşı direnmek meşrudur, haktır. Eşitliğin, özgürlüğün, laikliğin, barışın ve kardeşliğin ülkesini hep birlikte kuracağız. Baskılar, gözaltılar bizleri teslim alamayacak. Bizler bu ülkenin ilericileri, yurtsever, devrimci, sosyalist kurumları olarak bu saldılar karşısında HDP'yi yanlız bırakmayacağız."

Eylemin ardından Cumhuriyet gazetesine desteğe gelmek isteyenlere de polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi kullanarak saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alman parlamenterden birliktelik çağrısı

SONRAKİ HABER

Büyükçekmece'de şüpheli kadın ölümü: Vücudunda darp izi var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...