05 Kasım 2016 15:57

Alman parlamenterden birliktelik çağrısı

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, parlamentoyu HDP operasyonunu protesto etmeye çağırdı.

Paylaş

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Alman Meclisindeki tüm grupları, HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto etmeye çağırırken İncirlik’teki Alman askerlerin çekilmesini ve Ankara’daki Alman Büyükelçisinin istişareler için Berlin’e çağrılmasını istedi.

Deutsche Welle Türkçe’ye göre, Cem Özdemir Berlin’de yaptığı açıklamada, “Şu an Ankara’nın anlayacağı güçte ortak bir işarete ihtiyaç olduğunu” öne sürerken “Alman Federal Meclisinde grubu bulunan tüm demokratik partilerin birlikte hareket etmesini öneriyorum” dedi.

Türkiye’nin bir dikta rejimine dönüşme yolunda olduğunu söyleyen Özdemir, Alman askerlerinin İncirlik’ten çekilmesini ve Ankara’daki Alman Büyükelçisinin istişareler için geri çağırılmasını istedi.

Yeşiller Eş Başkanı ayrıca, Türkiye’deki gerilimin Almanya’ya da taşınacağı uyarısı yaptığı açıklamasında Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin durdurulması çağrılarını reddederek bunun sadece Cumhurbaşkanı Receep Tayyip  Erdoğan’ın 'işine yarayacağını' dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Demokrasi ve hukuk etkin kılınmalı

SONRAKİ HABER

Şişli'de polis Cumhuriyet'e yürüyenlere saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...