05 Kasım 2016 13:59

Cumartesi Anneleri 606'ıncı haftada adalet talebini yineledi

Cumartesi Anneleri 606. kez kaybedilen yakınlarının faillerinin bulunması ve yargılanması talebiyle İstanbul Galatasaray Meydanı’nda buluştu.

Paylaş

Cumartesi Anneleri 606’ıncı haftada adalet talebiyle İstanbul Galatasaray meydanı’nda bir araya geldi. Eylemde 1993’de Şırnak'ın Silopi ilçesinin Çiflik köyünde seçmen kağıtlarında yaşanan sorun nedeniyle  karakola çağırılan ve kaybedilen Osman Kayar’ın akıbeti soruldu. Eylemde, ülkede yaşanan hukuksuzluğu protesto etmek amacıyla kayıp yakınları konuşmadı. Eyleme kayıp yakınları ve çok sayıda insan katıldı.

'ÖZGÜRLÜKLERİMİZE SAHİP ÇIKMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Cumartesi anneleri adına basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nden Şermin Gazioğlu okudu. Açıklamada, OHAL kapsamında dergi, ajans ve gazetelerin kapatılması, rektörlük seçimlerinin kaldırılması, akademisyenlerim ihraç edilmesi ve milletvekillerinin tutuklanmasının anti demokratik olduğu vurgulanarak “Herkesi hak ve özgürlüklerini sahiplenmeye çağırıyoruz” denildi.

'OSMAN KAYAR NEREDE?'

Gazioğlu, “41 yaşındaki Osman Kayar, aliesi ile birlikte Silopi'nin Çiflik köyünde yaşıyordu. 1993 yılının Kasım ayında Ortaköy karakolu komutanı evinde telefon olan bir köylüyü aradı. Osman Kayar ve kardeşinin seçim kağıtlarında bir sorun olduğu için karakola gelmelerini söyledi. Kayar, köy muhtarı ve telefon edilen köylü birlikte karakola gitti. Karakolda Osman Kayar'ın kardeşinin gelmesi gerektiği söylendi. Astsubay "Osman burada" kalsın diyerek muhtar ve köylüyü geri gönderdi. Geri geldiklerinde ise Osman Kayar'ı bulamayan yakınları 'Osman'ı bıraktık arabaya binip Silopi'ye gitti' yanıtını aldı. Ardından Osman Kayar'dan bir daha haber alınamadı" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversite öğrencilerine işkence ve ölüm tehdidi iddiası!

SONRAKİ HABER

İzmir Dayanışma Akademisi: Dayanışma bizi güçlendirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...