05 Kasım 2016 11:57

12 Eylül mağdurlarına 'kovuşturmaya yer yok' tebliğatı

12 Eylül’de işkence görenlerin dönemin Milli Güvenlik Konseyi hakkında bulunduğu suç duyurusuna 'kovuşturmaya yer yok' kararı verildi.

Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül darbesi döneminde işkence görüp mağdur olduklarını belirten 365 kişinin suç duyurusu üzerine Kenan Evren'in de aralarında bulunduğu dönemin Milli Güvenlik Konseyi üyeleri hakkında yürüttüğü soruşturmada, 'kovuşturmaya yer olmadığı' kararı verdi. Karar, geçtiğimiz günlerde suç duyurusunda bulunanlara tebliğ edildi.

Türkiye'nin dört yanından çok sayıda kişi, 15 Eylül 2010'da bulundukları kentlerdeki adliye binalarına gidip 12 Eylül darbesi döneminde işkence görüp mağdur olduklarını belirterek Kenan Evren'in de aralarında bulunduğu dönemin Milli Güvenlik Konseyi üyeleri Osman Sedat Celasun, Nurettin Ersin, Nejat Tümer ve Ali Tahsin Şahinkaya hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'na yönlendirilen dilekçelerin ardından soruşturma başlatıldı.

‘İTİRAZ EDECEĞİZ’

Bu süreçte suçlanan bazı kişilerin öldüğü, Ankara 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 12 Eylül Davası'nda ise Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında 18 Haziran 2014'te aynı suçlamalardan ömür boyu hapis cezası verildiği saptandı. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcılığı, suçlanan kişilerin ölmesi, daha önce verilen mahkeme kararı ve zaman aşımı gerekçeleriyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

12 Eylül sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunan kişilerden birisi olan Seyhan İlçe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güven Boğa, 3 Kasım'da kendisi ve diğer kişilere tebliğ edilen karara karşı itiraz hakkını kullanacağını söyledi. 11 Eylül 1980'de Adana'da gözaltına alınıp işkence gördüğünü, mağdur edildiğini anlatan Boğa, “Mağduriyetimizin giderilmesini, tazminat taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. Darbecilerle mutlaka hesaplaşacağız” dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bodrum'da yazdan kalma bir gün

SONRAKİ HABER

Gezi davası görülüyor: Davada sona gelindi, kararın bugün açıklanması bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...