05 Kasım 2016 13:55

ABD’den HDP operasyonu yorumu: Derin kaygı duyuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı: Derin kaygı duyuyoruz. Fakat bunları Türkiye'nin NATO üyeliğiyle ilişkilendirmiyoruz.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD'nin Türk hükümetinin HDP eşbaşkanları da dahil olmak üzere demokratik yollarla seçilmiş parlemento üyelerini tutuklamasından derin kaygı duyduklarını söyledi.

Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısına, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde düzenlenen saldırıyı kınayarak başladı. Hemen ardından HDP milletvekillerinin tutuklanmasına değinen Kirby, Türk hükümetinin HDP'lilere yönelik girişimlerinin ve internet erişimini engellemesinin ABD'de derin kaygı uyandırdığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Antony Blinken'in Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın ile görüşerek bu kaygıları dile getirdiğini aktaran Kirby, “Kendisi Türk yetkililere, demokrasilerde seçilmiş temsilcilere karşı hukuki bir işlem yapılırsa, bunun halkın güvenini pekiştirici ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde olması gerektiğini, internet erişimini yasaklamanın Türkiye'nin demokrasisini ve ekonomik refahını baltaladığını açıklıkla iletti” diye konuştu. Kirby, Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamaların da endişe yaratıcı olduğunu vurguladı.

Türkiye'de sağlıklı bir demokrasi olmasını ve Türkiye'nin geleceğini önemsediklerini vurgulayan Kirby, “Bu nedenle endişelerimizi dile getiriyoruz. Fakat bunları Türkiye'nin NATO üyeliğiyle ilişkilendirmiyoruz” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Aydın Engin: Kıdemli sanığım, böyle ahlaksız dosya görmedim

SONRAKİ HABER

Çobanbey'de bomba yüklü araç patladı: 12 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa