04 Kasım 2016 17:54

Hangi HDP vekilleri tutuklandı, hangileri serbest bırakıldı?

HDP'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan milletvekillerinden şu ana kadar tutuklananlar, serbest bırakılanlar şöyle:

Paylaş

HDP milletvekillerine yönelik gözaltı operasyonları yapıldı. Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 12 milletvekili gözaltına alındı. HDP Genel Merkezine de baskın düzenlendi.
Milletvekilleri art arda sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla gözaltına alındıklarını, evlerine baskın gerçekleştirildiğini duyurdu.

Gece yapılan operasyonda ilk olarak 11 vekil gözaltına alındı. Gözaltına alınan vekiller şöyle: Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ferhat Encü, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Ziya Pir, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Abdullah Zeydan. HDP Milletvekili İmam Taşçıer ise Ankara’da kaldığı otelde gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarının ilgili kolluk birimlerine vermiş oldukları talimatlar doğrultusunda operasyonun yapıldığını duyurdu.

HDP’liler hakkındaki gözaltı kararlarının, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim Kobanê direnişine yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için alındığı bildirildi. 

İLK TUTUKLANAN İDRİS BALUKEN OLDU

Ankara'daki HDP genel merkezinde gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, karayolundan sivil bir araçla Bingöl'e getirildi. Sabah saatlerinde Bingöl'e getirilen Baluken, adliyeye çıkarıldı. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, savcılıktaki ifadesinin ardından tutuklandı. 

İdris Baluken, 1 Kasım 2015 yapılan genel seçimlerde HDP’nin Bingöl ilinde yüzde 29.67 oy oranı almasıyla milletvekili olarak seçilmişti. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Bingöl'ün seçim sonuçları için tıklayın

HDP Milletvekili İdris Baluken kimdir?

SELAHATTİN DEMİRTAŞ, FİGEN YÜKSEKDAĞ VE GÜLSER YILDIRIM DİYARBAKIR'DA TUTUKLANDI

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, çıkarıldıkları Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. 

Demirtaş'ın savcılıkta verdiği ifadeden: "Ben adil ve tarafsız bir yargı huzurunda hesap vermekten asla çekinmiyorum. Veremeyeceğim hiçbir hesabım da yoktur. Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altında iken düğmesiz olan cüppelerini iliklemeye çalışan böylesi bir yargılamanın öznesi olmayı da asla kabul etmeyeceğim. Sizin şahsınıza ve kişiliğinize yönelik hiçbir tereddüdüm ve saygısızlığım yoktur. Ancak şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosuna figüran olmayı kabul etmiyorum. Soracağınız hiçbir soruya cevap vermeyeceğim. Yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır." İfadenin tamamı için tıklayın.

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'ın ifadesi...

SELMA IRMAK HAKKARİ'DE TUTUKLANDI

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığ'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekilleri Selma Irmak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

LEYLA BİRLİK VE NURSEL AYDOĞAN VE FERHAT ENCÜ ŞIRNAK'TA TUTUKLANDI 

Leyla Birlik Mardin'in Midyat İlçesi'nde, Ferhat Encü İstanbul'da, Nursel Aydoğan ise Diyarbakır'da gözaltına alınıp Şırnak'a getirilmişlerdi. HDP Milletvekilleri Leyla Birlik, Nursel Aydoğan ve Ferhat Encü sevk edildikleri mahkemece tutuklandı. 

Leyla Birlik, 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde Şırnak’ta HDP’nin yüzde 84.13 oranla oy almasıyla seçilen 4 milletvekilinden biri. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Şırnak'ın seçim sonuçları için tıklayın.

Nursel Aydoğan, 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde Diyarbakır’da HDP’nin yüzde 71,7 oranla oy almasıyla seçilen 9 milletvekilinden biri. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde diyarbakır'ın seçim sonuçları için tıklayın.

HDP Milletvekilleri Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan kimdir?

ABDULLAH ZEYDAN TUTUKLANDI

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığ'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan da çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı. 

Zeydan, tutuklanan Milletvekili Selma Irmak ile birlikte sabah saatlerinde Van'a, oradan da helikopterle Hakkari'ye getirilmişti. Zeydan ve Irmak'ın 'Örgüt üyeliği ve örgüt propagandası' suçlarından tutuklandıkları belirtildi. 

SERBEST BIRAKILAN MİLLETVEKİLLERİ

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bulunduğu otelde gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Önder'e yurt dışı yasağı konuldu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP ile görüşmeye gelen Alman bakandan Türkiye’ye eleştiri

SONRAKİ HABER

Yunanistan'ın yaralı mültecileri zorla Türkiye'ye geri gönderdiği iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa