04 Kasım 2016 18:07

Taşdemir: Medya sahiplerinin iktidar yandaşlığı araştırılsın

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, medya patronları-iktidar ilişkilerinin araştırılması amacıyla meclis araştırması istedi.

Paylaş

Turgay KILIÇ
Ağrı

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, meclise sunduğu raporda medyanın baskı altında olduğunu ve halkın haber alma hakkına el konulduğunu söyleyerek meclis araştırması açılmasını istedi. Önergede “Türkiye’de medya sektörünün hükümet eliyle düzenlendiğine, muhalif yayın organlarına maddi cezalar, sürekli denetimler, yayın durdurma ve kanalı kapatma yoluyla baskı uygulandığına dair haberler ulusal ve uluslararası haber kanallarınca sıklıkla dile getirilmektedir” diyen Taşdemir, IPS İletişim vakfı / Bianet’in Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Almanya kanadı ReporterOhneGrenzen ile birlikte yürüttüğü medya Sahipliği İzleme Projesi (MOM) raporlarından da hareketle hazırladığı gerekçeyi meclis araştırması istemiyle meclise sundu.

Taşdemir sunulan gerekçe de, “16 TV Kanalı, 3 haber ajansı, 47 gazete, 16 dergi, 23 radyo, 26 yayınevinin kapatılması ile 2 bin 308 gazetecinin işsiz kalmasının ardından medyanın yapısına ilişkin sorular daha da artmıştır. Son çıkarılan KHK uyarınca Evrensel Kültür, Tîroj, Özgürlük Dünyası dergileri, Dicle Haber Ajansı(DİHA), Yüksekova Haber, JİNHA ve AzadiyaWelat gazetesinin de içerisinde olduğu 10 gazete, 2 haber ajansı ve 3 dergi daha kapatıldı” diyerek KHK’lerle kapanan TV, dergi, gazete ve haber ajanslarına değindi.

Gazetelerin iktidar partisiyle olan ilişkilerine dikkat çeken Taşdemir, “Türkiye’de 10 gazete sahibinin yedisinin iktidardaki partiyle siyasi bağı olduğu göz önüne bulundurulduğunda, kalan gazetelerin halkın haber alma özgürlüğü çerçevesinde tarafsız yayıncılık ilkesine uygun bir habercilik anlayışı geliştirebileceği konusundaki şüpheler netleşmektedir” dedi.

Taşdemir, halkın haber alma özgürlüğü, medyanın bağımsızlığı gibi ilkelerin Meclis düzeyinde itibar kazanmasının önemli oluğunu vurgulayarak, çözüm önerilerinin de oluşturulması hedefiyle araştırma önergesi istedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evrensel Basım Yayın: Durmuyoruz, devam ediyoruz!

SONRAKİ HABER

Çocuk istismarını ‘hadım’ ve ‘duyarlılık’ mı önleyecek?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa