05 Kasım 2016 04:44

Sunset’te eski işçilere ‘işten çık’ baskısı

Bilindik markaların örme dış giyim üretimini yapan SunSet Mayo'nun üreticisi Günkar Tekstil'de işçilere işten çıkma baskısı yapıldığı iddia edildi.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul 

Dünyaca ünlü top modellerle çalışan ve Hugo Boss, Mark and Spencer, Zara, Diesel, gibi dünyaca ünlü markaların örme dış giyim üretimini yapan Sunset Mayonun üreticisi Günkar Tekstil’de eski işçilerin işten çıkması için baskı yapıldığı belirtildi. Firma yönetimi ise iddiaları kabul etmedi. 

14 yıllık işçi olan Alican Mimaz isimli işçi, yapılan bu baskılar nedeniyle işten ayrılan işçilerden yalnızca biri. 4-5 ay önce işi bırakan Mimaz, işyerinin küçülmeye gittikten sonra baskı ve mobbing uyguladığını söyledi. Özellikle eski işçilere baskı uygulandığını ifade eden Mimaz, bu işçilerin alanları dışında çalıştırıldığını anlattı.

Kendisi kesimci olan Mimaz, zaman zaman güç gerektiren işlerde çalıştırılmış, görevi olmadığı halde kamyonla gelen bezler taşıttırılmış. Eski işçilere daha az zam yapıldığını ifade eden Mimaz, bununla yetinmeyen Sunset yönetiminin tuvalet ve çay molaları üzerindeki denetimi artırdığını, en ufak bir geç kalmada tutanak tuttuğunu söyledi. Fazla mesai için kağıt imzalatıldığını da söyleyen Mimaz, “Sözüm ona isteğe bağlı mesaiye kalıyoruz. Ama hiç kimse o kağıdı imzalamam diyemiyor” dedi. 

ÇOCUK GİBİ AZARLIYORLAR

800 civarı işçinin günde 10 saat çalıştığı fabrikada hata yapan işçilerin azarlandığını dile getiren Mimaz, şöyle devam etti: “Çocuk gibi azarlanıyoruz. Biraz hakkımızı aradığımızda ise elinizdeki tüm hakları alıyorlar.” İşten atmalarda haksızlıkları kabul etmeyen işçilerin öncelikli seçildiğini aktaran Mimaz, hak arandığında ise patronun “Çalışıyorsanız çalışın yoksa tüm işleri taşerona veririz” diye tehdit ettiğini aktardı. 
Eski işçilere gösterilen bu tavra tepki gösteren Mimaz, “Yıllardır verdiğin emeği hiçe sayarak iki günde kapının önüne koyup, daha genç işçiler alabiliyorlar. Seni resmen kullanıp eskiyince de atıyorlar” dedi.
Yapılan baskılar üzerine kendisi de dahil bazı eski işçilerin işten çıktığını ifade eden Mimaz, 3 bin 600 günü doldurduğunu ve kıdem tazminatını alabilmek için mücadele ettiğini söyledi. 

KİRALIK İŞÇİ OLARAK ÇALIŞIYOR

“Evliyim. 2 çocuğum var. İlkokula gidiyorlar. Kendim çıktığım için işsizlik maaşı da alamadım” diyen Mimaz, “Taşeron işler” diye adlandırdığı kiralık işçi olarak çalışıyor geçinebilmek için. İçinde bulunduğu durumu şöyle aktarıyor: “Şu anda taşeron işlerde çalışıyorum. Taşeron firmalar var. İşyerleri sıkıştığı zaman bu kişilerden işçi istiyorlar. Biz de taşeron firmalara telefon bırakıyoruz. İş olunca onlar bizi arıyorlar. Bazen 5 gün bazen 1 ay çalıştığımız oluyor. Piyasada makineciler 80, ütücüler 70 ile 75, kesimciler ise 90 lira ücret alıyor. Tehlikeli bir iş yapıyorum. Kesim motoru var ona elimi kaptırsam işim bitti. Üstelik sigorta da yapılmıyor. Ancak maddi sorunlarım var, bu işlerde çalışmak zorundayım.” Mimaz, şimdi sigortalı bir iş arıyor.

FABRİKA YETKİLİSİ İŞÇİNİN AVUKATINI TEHDİT ETTİ

14 yıldır çalışmasına rağmen 1560 lira ücret veriliyormuş Alican Mimaz’a. İşten çıkarken 3 bin 600 gün üzerinden kıdem tazminatı talebinde bulunmuş ama verilmemiş. Bunun üzerine işyerine avukatı ile birlikte giden Mimaz avukatı ile birlikte kovulmuş fabrikadan.

Görüştüğümüz Mimaz’ın Avukatı Mustafa Söğütlü yaşananları şu şekilde anlattı: “Müvekkilim kıdem tazminatı hakkını kazandığı halde kendisine verilmedi. Biz de ihtar çektik Günkar Tekstil’e. Defalarca gönderdiğimiz ihtar, ‘Böyle bir adres yok’ denilerek geri çevrildi. Biz de ihtarı elden vermek üzere fabrikaya gittik. Görüştüğümüz fabrika yetkilisi Bülent Ramazan’a süreci anlattık ve yazıyı elden almasını, bize de elden aldığına dair bir yazı vermesini istedik. Ancak fabrika yetkilisi böyle bir yazı vermeyeceğini söyledi. Bunun üzerine ben de tutanak tutacağımızı söyledim. Bunun üzerine Bülent Ramazan tutanağı yırtarak çöpe attı ve elini havaya kaldırarak: ‘Senin ağzını burnunu kırarım’ diyerek ağır hakaretlerde bulundu.”

Daha sonra müvekkili ile birlikte fabrika karşısındaki karakola giden Söğütlü, “Polislerin şikayetçi olma, bak onlar da olmayacak” sözlerine rağmen fabrika yetkilisi Ramazan hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Konuyla ilgili Büyükçekmece 8. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 

FABRİKA YEKİLİSİ KABUL ETMEDİ

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Günkar Tekstil Personel Sorumlusu Günay Deniz ise Alican Mimaz’ın iddialarının asılsız olduğunu ileri sürerek şunları söyledi: “Bu iddiaların hiçbirini kabul etmiyoruz. Biz kurumsal bir firmayız. Ben de 2000 yılından beri bu kurumda çalıyorum. Öyle bir şey yok. 14 yıl siz bu baskıya neden dayanmış o zaman Bu hiç mantıklı geliyor mu? Bana gelmiyor. Böyle bir şey söz konusu olamaz.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Bu işyerinde cesaret var'

SONRAKİ HABER

KESK: Toplumu nefessiz bırakma çabası!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...