04 Kasım 2016 15:45

HDP'li Vekiller Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan tutuklandı

HDP Milletvekilleri Leyla Birlik ile Nursel Aydoğan tutuklandı.

Paylaş

Diyarbakır'da gözaltına alınan HDP Şırnak Milletvekilleri Leyla Birlik ve Ferhat Encü ile HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık sorgularının ardından Leyla Birlik, tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı, Aydoğan ve Öncü için ise savcılık kararı bekleniyor.

Leyla Birlik Mardin'in Midyat İlçesi'nde, Ferhat Encü İstanbul'da, Nursel Aydoğan ise Diyarbakır'da gözaltına alınıp Şırnak'a getirilmişlerdi.

HDP Milletvekilleri Leyla Birlik ile Nursel Aydoğan sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

HDP MİLLETVEKİLLERİ LEYLA BİRLİK VE NURSEL DOĞAN KİMDİR ?

3 Mart 1974'te Mardin'in Derik ilçesinde doğan Leyla Birlik evli ve 1 çocuk annesi. Lise mezunu olan Birlik, ayrıca iyi düzeyde Kürtçe de biliyor. Birlik ayrıca, Şırnak İl Genel Meclis Başkanlığı görevinde de bulundu.

Leyla Birlik, 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde Şırnak’ın HDP’nin yüzde 84.13 oranla oy almasıyla, seçilen 4 milletvekilinden biridir. 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri için tıklayınız.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise 17 Kasım 1958'de Bursa Yenişehir'de doğdu. 

Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesini bitiren Aydoğan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Tüm Sağlık-Sen Sağlık Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasında yöneticilik yaptı.

Ayrıca Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği ve Federasyonunda Genel Başkanlık görevinde bulunan Aydoğan Demokratik Toplum Partisi (DTP)’nin de kurucu üyesidir.

Nursel Aydoğan, 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde Diyarbakır’da HDP’nin yüzde 71,7 oranla oy almasıyla, seçilen 9 milletvekilinden biridir. 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri için tıklayınız. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İmam Taşçıer serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Beyoğlu'da metruk bir bina çöktü, sokak trafiğe kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...