04 Kasım 2016 15:23

İHD ve TİHV’den BM ve Avrupa Konseyi’ne tutum alma çağrısı

İHD ve TİHV, HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin gözaltına alınmasına ortak açıklamayla tepki gösterdi. 

Paylaş

Açıklamada, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler başta Kürt sorununu olmak üzere Türkiye’deki durum konusunda tutum almaya çağrıldı. 

“Demokratik siyaset yok edilemez” başlıklı yazılı açıklamada, “Seçilmişlerin bu şekilde görevden alınması bizzat seçildiğini iddia edenler tarafından yapılmış sivil bir darbedir. Düşman ceza yargılamasının da devreye sokulması ile HDP ve DBP’nin düşman ilan edilmesi tamamen antidemokratik bir tutumdur” değerlendirmesi yapıldı. 

OHAL sonrası ülkenin tek kişi tarafından yönetilir hale getirildiği belirtilen açıklamada, “Bu gelişmelerin toplumda kutuplaşmaları derinleştirmesi ve yeni çatışma zeminlerini tetiklemesinden endişeli olduğumuz gibi, Suriye’de ve Irak’ta devan eden savaşın yaygınlaşmasından, Türkiye’nin de daha yoğun biçimde bu bölgesel savaşın bir parçası olmasından da kaygı duymaktayız. Bu bağlamda, başta uluslararası insan hakları ortamı olmak üzere, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyini ve Birleşmiş Milletleri Türkiye’deki bu ağır insan hakları ve demokrasi sorunları karşısında daha duyarlı olmaya ve özel olarak Kürt sorununun barışçıl çözümü konusunda tutum almaya davet ediyoruz” denildi. 

Açıklamada, “Türkiye içerisinde bulunduğu bu kaostan elbette insan hakları değerlerini esas alan emek ve demokrasi güçlerinin birlikte mücadelesi ile en kısa sürede çıkacaktır. Bu amaçla, toplumda var olan kaygılar daha da derinleştirilmeden HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri bir an önce serbest bırakılmalıdır” diye belirtildi. (Ankara/EVRENSEL)

 
 

ÖNCEKİ HABER

Çocuk istismarı davasında 'kendi rızası' kararı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa