04 Kasım 2016 18:47

Çocuk istismarı davasında 'kendi rızası' kararı

Mahkeme 'Sanıkla kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiği anlaşıldığından' diyerek sadece 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan ceza verdi.

Paylaş

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 26 yaşındaki G.K., 16 yaşındaki Z.D.'nin evine giderek zorla cinsel ilişkiye girdi ve Z.D.'nin bacağında sigara söndürdü. G.K. hakkında "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "Basit yaralama" ve "Konut dokunulmazlığını ihmal etme" suçlarından 16 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması yönünde Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

MEKTUP YAZDI, İNTİHARA TEŞEBBÜS ETTİ

Davaya konu olay, kız çocuğunun olayı bir mektupla anlatıp intihar girişiminde bulunmasıyla ortaya çıktı. Yaşadığı olayı aylar sonra anlatabilen Z.D.'nin beyanları üzerine soruşturma başladı, G.K. olaydan 7 ay sonra tutuklandı ve hakkında dava açıldı.

ADLİ TIP : CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDI. DEPRESYONA GİRDİ

Olaya ilişkin alınan Adli Tıp Kurumu raporunda çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı belirtildi, her iki bacağında da yaralar olduğu kaydedildi. Kurum ayrıca raporunda çocuğun depresyona girdiği yönünde de tespitte bulundu.

ZORLA İLİŞKİYE GİRDİĞİ... RIZAYA DAYALI İLİŞKİ...'

Mahkeme ilk celse, yaklaşık 2 ay tutuklu kalan sanığın tutuklu kaldığı süre ve suç vasfının değişme ihtimalini göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) yazı yazarak sanıkla mağdurenin görüşme ve mesaj kayıtlarını istedi. Davanın 2. celsesinde esas hakkında mütalaa veren savcı, "Olay tarihinde mağdureye mesaj yollayan şüphelinin kendisinin evde yalnız olduğunu öğrenmesi üzerine mağdurenin konutuna gittiği, sanığın mağdure ile zorla cinsel ilişkiye girdiği, aralarındaki rızaya dayalı ilişkinin bitiminin ardından sanığın sigarayı mağdurenin bacağında söndürdüğü anlaşılmakla eylemine uyan 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep olunur" dedi. Duruşma savcısı ayrıca "Basit yaralama" ve "Konut dokunulmazlığını ihmal etme" suçlarından da sanığın cezalandırılmasını istedi.

MAHKEME: RIZASIYLA İLİŞKİYE GİRDİĞİ ANLAŞILDI

Mahkeme heyeti "Suç tarihinde 15 yaşından büyük olan mağdurenin sanıkla kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiği anlaşıldığından sanığın eylemine uyan 'Reşit olmayanla cinsel ilişki' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi" dedi. Mahkeme ayrıca "Basit yaralama" ve "Konut dokunulmazlığını ihmal etme" suçlarından toplamda 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verirken 9 aylık hapis cezasında ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

SAVCI 'ÇOCUK İSTİSMARI', MAHKEME 'REŞİT OLMAYANLA CİNSEL İLİŞKİ' DEDİ

Öte yandan iddianameyi hazırlayan savcılık Türk Ceza Kanunu'nun 103. maddesinde düzenlenen "Çocukların cinsel istismarı" suçundan sanığın 16 yıldan az olmamak koşuluyla cezalandırılmasını talep ederken mahkeme, mağdurun 15 yaşından büyük olduğunu belirterek kanunun 104. maddesinde düzenlenen "Reşit olmayanla cinsel ilişki" suçundan "15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi şikayet üzerine, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" hükmü gereğince ceza tayininde bulundu. (İstanbul/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Alman Devlet Bakanı, HDP'yi ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Aramco saldırısını üstlenen Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri'ni tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa