04 Kasım 2016 17:31

HDP’den Meclis’te açıklama: Yılmayacağız, teslim olmayacağız

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, mecliste düzenlediği basın toplantısıyla milletvekillerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Paylaş

HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Grup Başkanvekili İdris Baluken ve milletvekillerinin geceyarısı operasyonu ile gözaltına alınması, Genel Merkez’de arama yapılması iddiası ile kimsenin sokulmaması üzerine Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, bunun siyasi bir operasyon, darbe olduğunu söyledi. Hükümetin süreci yargı süreci olarak tarif etmesini eleştiren Bilgen “4 ilin savcılığının talimatı ile aynı anda aynı dakikada evlerin basılması, çok net siyasi operasyondur. Biz yılmayacağız, asla teslim olmayacağız” dedi.

HDP Milletvekilleri Mithat Sancar, Osman Baydemir ve Eş Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy ile Meclis’te grup salonunda basın toplantısı yapan HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, genel merkezin abluka altında olduğunu ve giremedikleri için basın toplantısını Meclis’te yapmak zorunda kaldıklarını anlattı. Meclis’te grup odalarına bile giremediklerini, anahtarların verilmediğini belirten Bilgen, “Bugünkü tablonun hiçbir izahı yok. Bu, açık bir siyasi operasyondur. 1 Kasım’da başaramadıklarını tam da onun yıldönümünde, rövanşist bir zihniyetle hayata geçirme girişimidir” dedi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili düzenleme yapılırken, anayasa askıya alınıp, anayasa suçu işlenirken bunu söylediklerini belirten Bilgen, “Hiçbirimiz yargılanmak korkmuyor, yargılanmaktan, hukuktan kaçmıyoruz, tam tersine hırsızlık, yolsuzluk ya da başka suçlardan dolayı dokunulmazlıkların kaldırılması için girişimde bulunduk. Komisyonumuz anayasa teklifi yaptı. 15 Temmuz öncesi başlayan vekillerle ilgili alınan karar, askerlerle ilgili yargılanmamalarına ilişkin karar nasıl ülkeyi 15 Temmuz'a götürdüyse, 15 Temmuz nasıl Allahın lütfu ile tarif edildiyse bugün allahın lüftundan neyin kast edildiğini görüyoruz” diye konuştu.

‘YARGI SÜRECİ OLARAK TARİF EDİLEMEZ’

Darbe dönemlerinden daha fazla asker ve memuran görevden alındığını, daha fazla gazetecinin tutuklandığını, milletvekillerinin gözaltına alındığını kaydeden Bilgen, “Bu tabloyu kimse bir yargı süreci olarak tarif edemez. 4 ilin savcılığının talimatı ile aynı anda aynı dakikada evlerin basılması, çok net siyasi operasyondur” dedi. 7 Haziran’da, 1 Kasımda yapamadıklarını yargı sopasıyla denemeye çalıştıklarını belirten Bilgen, meselenin HDP vekilleri meselesi olmadığının altını çizerek, “Türkiye'nin bir iç savaşa sürüklenme provasının başarıya ulaşıp ulaşmamasıdır. Ya bunu hep birlikte püskürteceğiz, barıştan yana olacağız, ya da bu operasyonlar bu ülkeyi çok daha büyük bir krize sürükleyecek. Bu başkanlığı dikensiz gül bahçesinde elde etme girişimi olacak. Dün yapılan görüşmede gece yapılan operasyonun konuşulduğunu, planlandığını düşünüyoruz” dedi.

‘BOMBALARLA OPERASYONUN ÜSTÜ ÖRTÜLMESİN’

Bugün herkesin söyleyeceği bir sözünün olması gerektiğini belirten Bilgen, dokunulmazlık Meclis’ten geçerken bir kısım milletvekiline “Emin olun bu kez milletvekillerini vermeyeceğiz, 90’lardaki manzara oluşmayacak” telkini yapıldığını söyledi. Bilgen, “Size o telkini yapanlar neredeler. Meclis Başkanı 15 Temmuz gecesindeki tavrı, duyarlılığı göstermezse, anamuhalefet net tavrı ortaya koymazsa yarın herkes için geç olabilir” uyarısında bulundu. “Biz bombaların patladığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz” diyen Bilgen, Diyarbakır’da patlatılan bombayı kastederek, “Patlatılan bombalarla dün geceki operasyonun üstünün örtülmesini asla doğru bulmuyoruz” dedi.

‘HERKES SESİNİ BUGÜN YÜKSELTMELİ’

HDP olarak kendilerinin barıştan ve demokrasiden yana tercihlerini yaptıklarını kaydeden Bilgen, “Demokrasi bir bedel ister. Bu ülkede sendikalar medya, siyasi partiler, bize oy veren 6 milyon seçmen, oy vermeyen ama demokrasiden, barıştan yana olan herkes bugün sesini yükseltmelidir. Bugünlerin de geçeceğini biliyoruz. Ama bir kara leke olarak da bu operasyonun geçeceğini de paylaşmak istiyoruz” diye konuştu. Bilgen herkesi sivil, demokratik duyarlılığını göstermeye çağırdı.

Avrupa Parlamentosu’nun, Avrupa Konseyi’nin şimdi tavrını ortaya koyma zamanı olduğunu da ifade eden Bilgen, “Eğer Türkiye’de demokratik kazanımları önemsiyorsa, bunu yalnızca kendilerinin değil bütün dünyanın barışı için önemsiyorsa, şimdi ses vermelidir. Uluslararası kamuoyu şimdi dayanışmasını sergilemelidir” dedi.

Demokratik kamuoyunu, “amasız, ancaksız” bütün illerde demokratik tepkilerini yükseltmeye de çağıran Bilgen, “Ülke bu zor sınavdan da geçecektir. Bugün tutuklama ve gözaltıyla yıldıracağını sananlar, yarın onlar da hukuka ihtiyaç duyacaklar” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

HDP'lilerin gözaltına alınmasına İzmir'den de tepki 

SONRAKİ HABER

EYT’liler Adana’da buluştu: Açlık sınırının altında maaş hak mı, adalet mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa