04 Kasım 2016 16:14

Cansu Kaya cinayetinde sanıklara ceza yağdı 

Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın öldürülmesiyle ilgili davada sanıklardan birine ömür boyu hapis diğerine 42 yıl hapis cezası

Paylaş

Muğla'nın Ortaca ilçesinde, 18 yaşındaki Cansu Kaya cinayetiyle ilgili ağırlaştırılmış ömürboyu hapis istemiyle yargılanan tutuksuz sanıklardan 25 yaşındaki Necati Demir ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 36 yıl hapis, 18 yaşındaki Mehmet Poyraz Çalhan ise 42 yıl hapis cezası verildi. Her iki sanık da duruşmada tutuklanırken, gözyaşları içinde duruşma salonundan çıkan Cansu Kaya'nın babası Osman Kaya ve annesi Gülen Kaya, adaletin yerini bulduğunu söyledi. 

Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'nde garson olarak çalıştığı restorandan geçen yıl 14 Haziran'da mesai bitimi ayrıldıktan sonra ortadan kaybolan Cansu Kaya'nın, 3 gün sonra Dalyan Kanalı Çandır Geçişi Mevkisi'nde su üzerinde cesedi bulundu. 

ADLİ TIP CİNAYET VE TECAVÜZ BULGULARINA RASTLAMADI 

Ancak mahkeme sürecinde aynı bulguları inceleyen İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu, Kaya'nın suda boğulmaya bağlı olarak yaşamını yitirdiğini tespit ederek, tecavüz ve cinayet bulgularına rastlanılmadığı yönünde yeni bir rapor düzenledi. Bunun üzerine mahkeme heyeti geçen 10 Haziran'da Kaya'nın öldüğü noktada keşif yaparak, bilirkişi ve dalgıçlar eşliğinde Kaya'nın ölüm nedenini araştırdı. Mahkeme heyeti geçen 24 Haziran'da savunmalar, adli tıp raporu, keşif izlenimleri ve dalgıç görüşlerini dikkate alarak tutuklu sanıklar Necati Demir ve Mehmet Poyraz Çalhan'ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. 

SAVCI CEZALANDIRILMALARINI İSTEDİ

Geçen duruşmada Cumhuriyet Savcısı Gökhan Büyükşimşek, mütalaasını verdi. Sanıkların olay tarihinden itibaren verdiği ifadelerin sürekli birbiriyle çeliştiği belirtilen mütalaada, Kaya'nın anal bölgesindeki kızarıklıkla, genital bölgesindeki yırtıklı kanamaya bir açıklama getirilemediği belirtildi. Kaya'nın başında darp, boynunda ise yara izleri tespit edildiği belirten savcı Büyükşimşek, sanıkların 'Beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumdaki kişiyi, bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme suçundan' ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Büyükşimşek ayrıca sanıklara, vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenen cinsel istismar suçundan 8 yıldan 15 yıla kadar, kişiyi fiili işlemek veya işlediği sırada cebir, tehdit veya hile kullanmaktan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti. Büyükşimşek son olarak suçun birden fazla kişi ile ve cinsel amaçla işlenmesinden dolayı sanıklara verilecek cezaların yarı oranında arttırılmasını talep etti.

Mütalaa sonrası davanın 11'inci duruşması Fethiye Adliyesi'nde bugün yapıldı. Duruşma öncesi adliye önünde polis tarafından kontrol noktaları kurularak, güvenlik önlemi alındı. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Necati Demir ve Mehmet Poyraz Çalhan, Cansu Kaya'nın babası Osman, annesi Gülen Kaya, ablası Burcu Kaya ile sanık ve müşteki avukatları katıldı.

SON SAVUNMALAR ALINDI

Duruşmada mütalaaya karşı sanıkların son savunmaları alındı. Görüşü sorulan Osman Kaya, mahkeme heyetinden ellerini vicdanına koyarak karar vermesini istedi. Mütalaaya aynen katıldıklarını belirten Kaya'nın avukatları ise İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu'ndan gelen raporu kabul etmediklerini belirtti. Avukatlar daha önce Münevver Karabulut ve İbrahim Üzmez davalarında verilen raporları örnek gösterip, İstanbul'daki Adli Tıp Genel Kurulu'nun skandal raporlara daha önce de imza attığını belirtti. 

Sanık avukatları Ali İncesu ve Coşkun Demir'e görüşleri soruldu. Sanıkların olayın başından beri doğru ifadeler verdiğini öne süren sanık avukatları, Adli Tıp Genel Kurulu'ndan gelen raporun dikkate alınması gerektiğini söyledi. Sanık avukatları ayrıca suçun işlendiği yerin cinsel saldırı ve öldürme suçu için uygun bir yer olmadığını, çevresinde restoran ve eğlence yerleri bulunduğunu da kaydetti. Olay yerinde yapılan keşif sırasında da çok önemli bulgulara rastlandığını belirten sanık avukatları, sadece olay sonrası suç delillerinin gizlenmesi nedeniyle müvekkillerinin cezalandırılabileceğini savundu.

‘İSTANBUL'DAN GELEN RAPOR SUÇSUZLUĞUMUZU KANITLAMAKTADIR’

Son sözü sorulan sanık Necati Demir, "Biz suç işlemedik. İstanbul'dan gelen rapor suçsuzluğumuzu kanıtlamaktadır. Takdir mahkemenizindir" dedi. Diğer sanık Mehmet Poyraz Çalhan da suçsuz olduklarını ileri sürüp, "Allah katında bu olayın hesabını verebilirim. Takdiri mahkemenize bırakıyorum" dedi.

İNDİRİM YAPILMADI

Karar öncesi duruşmaya beş dakika ara verildi. Aranın ardından, sanıklardan Necati Demir'e kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, nitelikli cinsel istismar suçundan 27 yıl hapis ve hürriyeti yoksun kılma suçundan da 9 yıl hapis cezası verildi. Diğer sanık Mehmet Poyraz Çalhan ise kasten öldürme suçundan 24 yıl hapis, nitelikli cinsel istismar suçundan 12 yıl hapis ve hürriyeti yoksun kılma suçundan da 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Her iki sanığa da iyi hal indirimi uygulanmadı. Sanıklar, mahkeme salonunda tutuklanıp, adliyeye nezarethanesine indirildi.

‘ANNE SANIK AVUKATLARINA TEPKİ GÖSTERDİ’

Mahkemenin kararı, salonda alkışlarla karşılandı. Duruşmanın tamamlanmasıyla birlikte Cansu Kaya'nın sevinç gözyaşlarına boğulan annesi Gülen Kaya, sanık avukatlarına tepki gösterdi. Kısa süreli arbede yaşandı. Polislerin müdahalesiyle taraflar güçlükle sakinleştirilip, salondan çıkartıldı.

KADIN PLATFORMLARINDAN DESTEK

Duruşma salonundan çıktıktan sonra Cansu Kaya'nın babası Osman Kaya ve annesi Gülen Kaya, yakınlarına sarılıp, mahkemenin verdiği kararın sevincini paylaştı. Acılı anne babayı kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Fethiye Kadın Platformu üyeleri, alkışlarla ve "Asla yalnız yürümeyeceksin", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganlarıyla karşıladı. "Sözün bittiği yerdeyiz" diyen baba Osman Kaya, "Sanıklar hakettikleri cezaları aldılar. Bizi yalnız bırakmayan avukatlarımıza ve kadın platformlarımıza çok teşekkür ediyoruz" dedi. Anne Gülen Kaya da "Adalet yerini buldu. Allah herkesten razı olsun" diye konuştu.

‘DAHA YARGITAY AŞAMASI VAR’

Cezaevine götürülmek üzere polis aracına bindirilen sanıklardan Necati Demir, "Daha Yargıtay aşaması var" diye bağırırken, Mehmet Poyraz Çalhan, ise "Herşeyin zamanı var" dedi. (DHA)
 

 

ÖNCEKİ HABER

HDP Milletvekili İdris Baluken tutuklandı

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa