04 Kasım 2016 15:44

'Siyasetçilerin, gazetecilerin hapse atılmasına karşıyız'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Biz düşünen insanların, siyasetçilerin, bilim insanlarının, gazetecilerin hapse atılmasına karşıyız’ dedi.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'deki CHP'li belediye başkanları toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Parti ve kişi ismi vermeden HDP'lilerin gözaltına alınmasını şu sözlerle değerlendirdi:

"Demokrasiyi savunuyorsanız seçimle gelenlerin seçimle gitmesini savunacaksınız. Aksi halde Türkiye'de demokrasiyi katledersiniz. Seçimle gelenlerin gidiş yol ancak seçimle olmalıdır. Yaklaşımınız 'hapse atacağım, kurşunlayacağım, öldüreceğim, susturacağım, yok edeceğim' derseniz; o ülkede barışı asla getiremezsiniz."

"Egemenlik milletindir. Sen millet değilsin. Sen bir bireysin. Egemenlik saraya hapsedilmek isteniyor. Biz düşünen insanların, siyasetçilerin, bilim insanlarının, gazetecilerin görüşleri ne olursa olsun hapse atılmasına karşıyız.

"Hayatları boyunca CHP lehine tek kelime konuşmayan gazeteciyi bizim dışımızda savunan yok. Niçin? Demokrasiyi savunuyoruz. Demokrasiyi savunuyorsanız seçimle gelenlerin seçimle gitmesini savunacaksınız. Aksi halde demokrasiyi katledersiniz. Seçimle gidenleri ancak seçimle gönderirsiniz. Öldüreceğim, yok edeceğim, kurşunlayacağım, mafya yöntemleriyle etkisiz hale getireceğim derseniz demokrasiyi yok edersiniz.

"Terörle mücadelenin akıl ve mantıkla yapılması lazım. Bataklık kurumuyorsa terörü önleyemezsiniz. Açık ve net söylüyorum. "Musul'a, Rakka'ya gideceğiz" diyorlar. Gidin. Burnunuzun dibinde Kandil var. Neden bir şey yapmıyorsunuz? Eğer terörle mücadele edecekseniz niye bir şey yapmıyorsunuz? Türkiye iyi yönetilmiyor. Freni kopmuş bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyoruz. Ne olacağını kimse bilmiyor. Bu anlayış Türkiye'nin uluslararası saygınılığına darbe vuran bir anlayış. Bu endişe bütün uygar dünyada var. Herkes aynı soruyu soruyor. Türkiye nereye gidiyor diye. 

‘TÜRKİYE’Yİ BİR KİŞİNİN İKİ DUDAĞI ARASINA HAPSETMEK İSTİYOR’

"Türkiye’yi yöneten Ortadoğu’nun karanlık bir parçası haline getirmek istiyorlar. Kanın ve gözyaşının aktığı bir Ortadoğu ülkesi. Neden illa başkanlık diyorlar. Türkiye’yi bir kişinin iki dudağı arasına hapsetmek istiyor. Demokrasiyse onun istediği, özgürlüklerse onun dediği, eğitimse eğitim, yasalar onun dediği gibi. 21. yüzyıldan söz ediyorum, 19. yüzyıldan değil.

"Demokrasimizi güçlendirmek varken kan kaybediyor. Elbette ki hepimiz yasalara ve hukuka uymak zorundayız. Birileri hukuka uymazsa, çiğnerse, kendi hukukunu evrensel hukuk olarak bize dayatıyor. Bir ulusu, bir kişinin iki dudağı arasına hapsederseniz, örnek Hitler’dir. Dünyada akan kandır. Milyonlarca insanın ölümüdür. Çılgınlara ülkeler teslim edilemez. Aklı bali olmayanlara ülkeler teslim edilemez. Basiretli davranmayana ülkeler teslim edilemez.

"O nedenle kuvvetler ayrılığı vardır. Anayasamızda var. Güçler ayrılığı budur. Birinin hatası dolayısıyla başka birisinin o hatayı düzeltmesidir. Güçler ayrılığına ne gerek var deniyor. Güçlerin birliğinden söz ediliyor. Bir kişinin iradesi milli irade olsun diyorlar. Bütün bu olayların altyapısı başkanlığı hazırlamak için düzenleniyor. Çok tehlikeli bir sürecin içine Türkiye sürükleniyor. Osmanlı Osmanlı diyorlar. Tarihimizi biliyoruz diyorlar. Kardeşim Osmanlı diyorsan parlamenter sistem 150 yıldır var zaten. Ben sana neyi anlatacağım, tarihi de bilmiyorsun. Öğreneceksin. Dünya kadar saygın tarihçimiz var. Onlarla konuşursun. Saygın tarihçiyi değil, deli birisini getirip dinliyorlar. Danışmanıyım diye işe alıyor.

‘SEÇİMLE GELENİN SEÇİMLE GİDECEĞİNİ UNUTMAYIN’

"Seçimle gelenin seçimle gideceğini unutmayın. Aynı mumale size yapıldığında isyan edersiniz. O travmayı bu toplum atlatmış değil, siyasette kan davası güdülmez.

"Siyasette kan davası güdülmez arkadaşlar, siyasette kan davası yoktur. Rahmetli Demirel'in dediği gibi siyasette 24 saat çok uzun bir süredir. Eğer sorgulanacaksa ülkeyi şehirleri silah deposu haline getirenlere hesap sorulması lazım. Tonlarca bombalar yerleştirilirken "Bunlara dokunmayın" diyenlerin sorgulanması lazım.

"Genelkurmay Başkanları konuşuyorlar, bizi dinlemediler diyorlar. Kavga ne zaman çıktı? 17-25 Aralık'ta. Rant kavgasıdır arkadaşlar. "Sen mi malı göreceksin, ben mi götüreceğim". Bu ülkenin, insanların en temiz duygularını sömürüyorlardı.

"Bu ülkeye cumhuriyeti getirenler bize şunu bıraktılar; Cumhuriyet, demokrasiyle taçlandırın.

‘BU ÜLKENİN KAVGAYA İHTİYACI YOK, HUZURA İHTİYACI VAR’

"Terörle mücadele ediyorum diye gazetecileri, yazarları, sanatçıları içeri atacaksın, er ve erbaşları hapse atacaksın, parantez içinde Adil Öksüz'ü koruyup serbest bırakacaksın. Kim bu Adil Öksüz, niye kelepçelenmedi? GPS cihazını kim verdi bu adama? Bu cihazı Türkiye'ye hangi kurum ithal etmiştir? Bunları bilmek bizim hakkımız. Hükümet kanadından tık yok. 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden 240 şehidimiz Türkiye'ye dikta gelsin diye mi şehit oldular? Yoksa bu ülkeye tam demokrasi gelsin diye mi şehit oldular. Bunu sorgulamamız lazım, bu sorulara yanıt bulduğumuzda başarılı oluruz. Bu ülkenin kavgaya ihtiyacı yok, huzura ihtiyacı var." (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

TMMOB: Bu operasyon bir arada yaşama umudumuza yapıldı

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa