04 Kasım 2016 15:23

'İktidar demokrasiyi katleden operasyonlara son vermelidir!'

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan yaptığı yazılı açıklama ile HDP’li vekillerin gözaltına alınmasını kınadı

Paylaş

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’la birlikte 12 HDP’li vekilin zorla gözaltına alınmalarının demokrasi adına kabul edilebilir olmadığını belirten Gürkan: “Başta Diyarbakır olmak üzere HDP’li belediye eş başkanlarının ardından parti eş başkanları da dahil milletvekillerinin gözaltına alınmaları, demokrasiden geriye fazla bir şey kalmadığının yeni bir göstergesidir.

Radyo-TV kanallarından gazete, politika ve kültür dergilerine kadar uzanan kapatma kararlarıyla basın özgürlüğüne sınır üzerine sınır konulmasının ardından vekil gözaltıları demokrasiye indirilmiş bir darbe niteliğindedir. Öyle ki, vekillerin serbestçe konuşup düşüncelerini ifade edemedikleri; Kocaeli’ne girmelerinin engellenmesinde ya da son gözaltılarda olduğu gibi siyasal faaliyetlerinin engellendiği koşullarda temsilcileri oldukları “sıradan yurttaşlar” durumundaki seçmenlerinin ifade, toplantı-gösteri, örgütlenme ve siyaset yapma özgürlüklerini kullanmalarının düşünülemeyeceği açıktır” dedi.

Dokunulmaz olmaları gereken vekillere dokunulduğunda, seçmenlere ve haklarına çoktan dokunulur olduğu ve olacağının tartışma götürmez olduğunu vurgulayan Gürkan şunları söyledi: “Nitekim, açıkça tek adam-tek parti diktatörlüğünün kuruluşunun dayatıldığı, AKP ile MHP’nin devletin biçim değişikliğinin pazarlıklarını yaptıkları günümüzde içeride ve dışarıda savaş politikalarıyla yükseltilen dincilik ve şovenizm ortamında hakları yok sayılarak baskı altına alınan yurttaşlar demokratik haklarını kullanamaz kılınmaktadırlar.

Bu gidişat durmalı, halka haksızlık ve hukuksuzluğun dayatılmasından vazgeçilmelidir.

İktidarın izlediği bu siyasetin halkta sonuçları çok ağır olan bir bölünme yarattığı çok açıktır. Muhalefetsiz, tekçi siyasetin baskılarla yürütülmesindeki çıkmaz da bundandır.”

Dayatmalara karşı birlikte mücadele günü olduğunu ifade eden Gürkan “Halka, hepimize, tüm demokrasi yanlısı, barışsever, hak ve hukuk isteyen, emeğine ve özgürlüklerine sahip çıkan herkese düşen, OHAL’in kalıcılaştırılarak tekçiliğin dayatılmasını püskürtmek üzere el ele vermek ve birlikte mücadele etmektir. Gün demokrasiyi kazanmak için birlik günüdür.

Baskılarla, yasaklarla toplumu sindireceğini düşünenlere yanıldıklarını göstermemiz, tüm demokrasi güçleri olarak en acil görevimizdir.

Gözaltındaki milletvekilleri derhal serbest bırakılmalı; demokratik hak ve özgürlüklere, hukuka saygı gösterilmelidir!” dedi. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

HDP Sözcüsü Bilgen: Tarihe kara bir leke olarak geçecek

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa