04 Kasım 2016 08:13

HDP'li Ayhan Bilgen: Siyasi tasfiye operasyonu yapılıyor

HDP Parti sözcüsü Ayhan Bilgen, 'Toplumsal tepki dışında hiçbir irade siyasi olarak bu baskıyı, kuşatmayı kıramayacak' dedi.

Paylaş

Geceyarısı 11 HDP milletvekilinin gözaltına alınmasıyla ilgili Evrensel’e konuşan HDP Kars milletvekili ve parti sözcüsü Ayhan Bilgen, bu sürecin 15 Temmuz öncesinden hazırlandığını düşündüklerini ifade ederek, “Milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili karar meclisten geçerken muhalefet milletvekillerinin bazılarını ikna etmek için, ‘Hiç endişe etmeyin hiçbir milletvekili 90’larda olduğu gibi gözaltına alınmayacak’ diyorlardı. 15 Temmuzu’da bir fırsata çevirerek siyasi linç üretiliyor. Bunun hukuki yargısal hiçbir tartışmasını yapmak mümkün değil. Sadece 4 ilde aynı anda gözaltı yapılması bile bir siyasi tasfiye operasyonu olduğunu çok net bir biçimde gösteriyor” diye konuştu. 

Bu sürecin nasıl ilerleyeceğini, demokrasi güçlerinin, uluslararası kamuoyunun, demokrasiden barıştan yana olanların göstereceği tepkinin belirleyeceğini ifade eden Ayhan Bilgen, “Biz Türkiye’nin her yerinde Türkiye’nin demokratik bir ortama kavuşması için bu darbeye karşı durulması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü toplumsal tepki dışında hiçbir irade siyasi olarak bu baskıyı, kuşatmayı kıramayacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksekdağ ve Önder Diyarbakır’a gönderildi

SONRAKİ HABER

Ambulans şoförüne bıçak çeken hasta yakını tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...