04 Kasım 2016 01:09

Konut, kira, gıda ve içeceğe harcadık

Hanehalkı bütçe araştırmasının 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçları açıklandı.

Paylaş

Hanehalkı bütçe araştırmasının 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre;  toplam tüketim harcamalarının en büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilere göre, konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 29.8 oranıyla İstanbul iken en düşük payı ayıran bölgeler yüzde 22.8 ile Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri oldu. Gıda ve alkolsüz içeceklere en yüksek payı Güneydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 26.8 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15.8 ile İstanbul oldu.

EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMALARI

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 19.9 oranıyla Batı Anadolu Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 14.7 ile Ortadoğu Anadolu oldu.

Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3.2 oranıyla en yüksek payı İstanbul ayırırken, Batı Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri yüzde 1.2 ile en düşük payı ayıran bölgeler oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2.4 ile İstanbul, en düşük payı ise yüzde 1.1 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

EN ÇOK İSTANBUL HARCADI

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 25.3’ü İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 14.6 ile Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen Akdeniz Bölgesi’nin payı yüzde 12.2 oldu. Tüketim harcamalarında en düşük pay Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait oldu.

Türkiye’deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1.7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı.  Bu bölgeyi, yüzde 3 oranıyla Doğu Karadeniz ve Ortadoğu Anadolu Bölgeleri izledi. (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Osmanlıspor, Villarreal'i deplasmanda yendi

SONRAKİ HABER

Şili’de asker şiddeti artıyor, sokaklar susmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa