04 Kasım 2016 04:30

Ebeveynlerden ev ödevlerine boykot

Öğrencilerin ve bazen de ebeveynlerin kabusu olabilen ev ödevlerine İspanya'dan bir isyan geldi.

Paylaş

Ödev tüm dünyada hem çocuk hem de ebeveynler için büyük bir sorun. Ebeveynler günün yorgunluğunu çıkaracağı akşam saatlerini ev ödevlerine ayırmak zorunda kalıyor. Günün büyük bir kısmını okulda geçiren çocuklar için ise ödevler okulun eve taşınması. İşte bu ‘zulme’ İspanya’dan bir isyan geldi.

İspanya’da öğrencilere verilen ev ödevlerinin aşırılığı ebeveynleri isyan ettirdi. Çocuklarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini savunan ebeveynler ev ödevlerini boykot kararı aldı. Öğrencilere verilen ev ödevlerinin fazlalığına itiraz eden ebeveynler Kasım Ayı boyunca boykot kararı aldı.

Ülke çapında yaklaşık 12 bin devlet okulundan sorumlu olan İspanyol Ebeveyn Dernekleri Birliği’nin (CEAPA) çağrısıyla gerçekleştirilen boykot, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine haftasonu için verilen ev ödevlerini protesto etmeyi hedefliyor.

‘SINIFLARDAKİ ATMOSFER HÂLÂ DEĞİŞMEDİ’

DW’ye konuşan birlik başkanı Jose Luis Pazos, boykot kararının ev ödevlerinin fazlalılığının çocuklara zarar verdiği gerçeği nedeniyle alındığını söyledi.

İspanyol eğitim sisteminin hâlâ geleneksel “ezber yöntemine” dayalı olduğunun altını çizen Pazos, “toplumun derin bir değişim sürecinden geçtiğini, ancak sınıflardaki atmosferin hâlâ değişmediğini’’ söyledi. Pazos’a göre öğrencilere “ezber yapmalarını değil, bilgi yönetimini ve eleştirel olmayı öğretmek” gerekiyor.

FAZLA ÖDEV ÇOCUKLARA ZARAR VERİYOR

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2012 yılında yayınladığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Raporu’na  (PISA) göre İspanyol öğrencilerin karşı karşıya kaldığı “aşırı ev ödevi’’ yüklemesi öğrencilerin başarı çizgisini yükseltmiyor, aksine özellikle matematik, okuma ve fen bilgisi derslerinden daha düşük notlar almalarına yol açıyor.

Söz konusu rapora göre İspanya, araştırmanın gerçekleştirildiği 38 ülke arasında Rusya, İtalya, İrlanda ve Polonya’dan sonra öğrencilere en fazla ödev verilen beşinci ülke konumunda.

Araştırmaya konu olan 38 ülkede ev ödevlerine ayrılan zamanın ortalama 4,9 saat olduğu belirtilirken, rapor öğrencilerin en başarılı olduğu Finlandiya ve Güney Kore’de öğrencilerin ev ödevlerine haftada en fazla üç saat ayırdığını ortaya koydu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Ali İsmail düşlere güç veriyor

SONRAKİ HABER

Makam odasında yaralı hayvanlara bakan müdüre ceza: Bu cezadan gurur duyarım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa