04 Kasım 2016 00:36

'Özgür ve adil bir ülke kuracağız'

KESK Adana Şubeler Platformu, KHK ile binlerce emekçinin çalıştığı kurumlardan ihraç edilmesini protesto etti.

Paylaş

KESK Adana Şubeler Platformu, 29 Ekim'de yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile binlerce emekçinin çalıştığı kurumlardan ihraç edilmesini protesto etti. Kararın siyasi olduğuna vurgu yapılan açıklamada birlikte mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı. Açıklamaya akademisyenlerin yanı sıra, siyasi partiler ve çeşitli kurumlar destek verdi.

Atatürk Parkı’ndaki eylemde KESK Adana Şubeler Platformu adına Eğitim Sen Adana Şube Örgütlenme Sekreteri Erdal Karabulut konuştu. Karabulut, 29 Ekim’de çıkan KHK ile 10 binin üzerinde vatandaşın haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edildiklerini belirtti. Açıklanan KHK ile hükümetin tüm yetkileri kendinde toplayan devlet parti bütünleşmesi olduğunu dile getiren Karabulut, bunun adının KESK nezdinde darbe olduğunu ifade etti.

Karabulut’un konuşmasının ardından Öğretim Elemanları Derneği adına Prof. Dr. Adnan Gümüş söz aldı. Hükümetin yapmış olduğu uygulamalarla kamuoyunun düşünme yetisi ve aklına zincir vurmak istediğini ve bu şekilde bir yere varılamayacağını ifade eden Gümüş, bilim, sanat, spor, felsefe, üretim ve teknolojide Ortadoğu ve dünyaya katkı sunacak bir ülke olunamayacağını belirtti.

Toplumun her türlü kesimine doğrudan ya da dolaylı olarak ağır bir bedel ödetildiğini söyleyen Gümüş, eylemde bulunanların çok büyük bir kesimin vicdanının ve aklının sesi olduğunu ifade etti. Özgürlük ve adaletin doğadan gelmeyeceğine, insanlığın idealleri olan bu kavramları insanların kurabileceğine vurgu yapan Gümüş, insanlığın tüm zorlukları aşarak bedeller ödeyeceğini ama nihayetinde halkı girdaba sokmak isteyenlerin kendi girdaplarında boğulacağını, tarihin tozlu sayfalarında yerlerini alacaklarını belirtti. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Musul, Türkiye-Irak savaşını tetikleyebilir’

SONRAKİ HABER

Öcalan’ın ikinci açıklaması ve bir sondaj süreci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa