03 Kasım 2016 21:42

Ankara Barosu'ndan AYM’ye KHK başvurusu

Ankara Barosu savunma hakkını kısıtlayan 676 Sayılı KHK’nin iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Paylaş

Ankara Barosu, savunma hakkına getirdiği kısıtlamalar nedeniyle 676 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Baro adına başvuru dilekçesini Baro Başkanı Hakan Canduran Anayasa Mahkemesi'ne sundu. Canduran “Suç ve ceza tehdidi altında savunma gerekeni söyleyemez ve yapamaz hale getirilirse hak arama özgürlüğünün işleyişi, hukuk ve demokrasi sıkıntıya girer” dedi.

AYM’ye iletilen dilekçede, "Bireylerin savunma hakkını hiçe sayan 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'nin 1, 2, 3, 4, 5 ve 6. maddeleriyle savunma hakkının, hak arama hürriyetinin ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiğinin saptanmasını saygılarımla arz ve talep ederim" denildi.

 Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması yapan Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, “Savunma hakkı, hukuki güvenlik ilkesi, hak arama hürriyeti ve adil yargılanma hakkı, Olağanüstü Hal bahanesi ile ihlal edilmektedir” dedi. Geçtiğimiz haftasonu yayımlanan 676 sayılı KHK'yle yapılan değişikliklerin şüpheli, sanık ve avukatlar aleyhine savunma hakkının kısıtlanması anlamına geldiğini vurgulayan Canduran, Baro olarak buna sessiz kalmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Canduran, “Suç ve ceza tehdidi altında savunma gerekeni söyleyemez ve yapamaz hale getirilirse hak arama özgürlüğünün işleyişi; hukuk ve demokrasi sıkıntıya girer. Hukuk uygulamalarını değerlendirmek, hukuku savunmak ve daha demokratik bir hukuk düzeni oluşturma savaşı vermek, baroların görevidir. Avukatlık, özgür ve serbest düşüncenin, bilginin ve cesaretin mesleğidir. Bu nedenle savunma hakkını işlevsiz kılmaya çalışan 676 Sayılı KHK hükümlerinin savunma hakkını, adil yargılama hakkını ve hak arama hürriyetini ihlal ettiğinin saptanması için bugün Anayasa Mahkemesi'ne resmi başvurumuzu yaptık” diye konuştu. Canduran, AYM’nin talepleri doğrultusunda karar vermesini beklediklerini ifade etti.

BARONUN İTİRAZ ETTİĞİ HÜKÜMLER

Ankara Barosu’nun itiraz ettiği 676 Sayılı KHK’de yer alan düzenlemelerden bazıları şunlar:

- Örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar bakımından yürütülen kovuşturmalarda en çok 3 avukatın hazır bulundurulabilecek.

- Sanığın duruşmaya getirerek hazır ettiği tanık, "davayı uzatma amacı taşıdığı" gibi bir gerekçe gösterilerek reddedilebilecek.

- Avukatın mazeretsiz duruşmayı terk etmesi halinde hakim celseye devam edebilecek.

- Hükümlülerin avukatıyla görüşmesi 6 ay süreyle yasaklanabilecek.

- Şüphelilerin avukatlarıyla yapacakları görüşmeler, hakim kararıyla teknik cihazlarla sesli ve görüntülü olarak kaydedilebilecek.

- Hükümlüyle avukat arasında paylaşılan belgelere el konulabilecek.

- Gözaltına alınan şüphelilerin avukatıyla görüşmesine hakim kararıyla 24 saat süre ile kısıtlama getirilebilecek.

- Terör suçlarından yargılanan veya soruşturulan şüpheli veya sanığın avukatı hakkında aynı suçlardan soruşturma veya kovuşturma açılması halinde avukatlık görevinden yasaklanabilmesinin önü açıldı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan ilk 'Cumhuriyet' yorumu

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa