03 Kasım 2016 15:51

HDP’li Baluken: Saray ülkeyi medya mezarlığına çevirdi

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, basına yönelik saldırılara karşı Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

Paylaş

HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır milletvekili İdris Baluken, HDP grubunun basına yönelik baskılara ilişkin verdiği araştırma önergesi üzerine Meclis Genel Kurul'unda açıklamalarda bulundu.

“Türkiye'deki mevcut yönetimin adı, Saray-AKP rejimidir. Bu rejim bir diktatörlük rejimidir. Bu rejim, otoriter baskılarla ve faşist saldırılarla bütün toplumu susturmaya ve sindirmeye çalışmaktadır” diyen Baluken, hükümetin basın özgürlüğünden de basın kurumlarına baskın özgürlüğünü anladığını söyledi.

ÇETİNKAYA’YA FETHULLAHÇI DERKEN İNSAN UTANIR

Her gün televizyon, radyo, ajans ya da yayın kurumlarının kapatılmasına tanık ettiğini söyleyen Baluken; “Yaşlı ve hasta olan Aydın Engin’i o şekilde gözaltına aldırmakla Türkiye demokrasi tarihi açısından bugüne kadar belki de görülmedik bir utanca imza atmış oldunuz. Hikmet Çetinkaya’yı Fethullahçı yapılanmaya destek ve iş birliğinden gözaltına aldınız. Yahu, insan biraz utanır” dedi.

Cumhuriyet’e operasyonun Özgür Gündem kapatıldığında anlaşıldığını söyleyen Baluken, “O zaman susanlar Cumhuriyet’in basılmasına onay verdi. Özgür Gündem niye kapatıldı? ‘Çözüm İmralı’da’ dediği için. Barışı, demokratik siyasi çözümü ve bu ülkede müzakere yöntemini savunduğu için Özgür Gündem’i kapattınız.” İfadelerini kullandı.

ZAROK TV’Yİ NEDEN KAPATTINIZ?

Hükümetin ülkeyi basın mezarlığına çevirdiğini dile getiren Baluken, “Jiyan TV’yi kapattınız. Benim anadilim olan Zazaki’de tek yayın yapan televizyon kanalını kapattınız. Zarok TV’yi niye kapattınız? Hala bir cevap yok. Çizgi film gösteren Kürtçe kanalı niye kapattığınızın bir cevabı yok. JINHA’yı kapattınız çünkü kadının sesinden korkuyorsunuz. Muharrem yasında TV10’u kapattınız, çünkü Alevilerin sesinden korkuyorsunuz. Hayatın Sesi’ni kapattınız çünkü işçinin, emekçinin haklı sesinden korkuyorsunuz” dedi.

‘DARBECİLER İNTERNETİ KESMEMİŞTİ’

Bölgede yaşanan internet kesintilerine de dikkat çeken Baluken, “Üç gündür İnternet ve sosyal medya erişimini Kürt illerinde çökertmiş durumdasınız. Hastanelerin, okulların, ticarethanelerin tamamını çökertmiş durumdasınız. Ayıp denen bir şey var, 15 Temmuz darbecilerinin yapmadığını siz yaptınız. Onlar darbe yaparken interneti, sosyal medyayı kesmemişlerdi; siz Kürt illerinin tamamında darbe yaptığınızda, kayyım atadığınızda interneti çökertip bütün yaşamı felç ediyorsunuz” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Atakan ve Batuhan’ın annelerinden mektup var

SONRAKİ HABER

Hançerli: AKP'li komisyon üyeleri deprem sorunu üstünden siyaset yapmışlardır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa