03 Kasım 2016 19:30

Atakan ve Batuhan’ın annelerinden mektup var

75 gündür tutuklu bulunan Atakan ve Batuhan’ın yarın ilk duruşması görülecek. Giresun Valiliği, 2 gün boyunca tüm eylem ve etkinliklere yasak getirdi.

Paylaş

Giresun’da “Cumhurbaşkanına hakaret”ten tutuklanan ve 75 gündür cezaevinde olan Atakan Türk ve Batuhan Asal’ın anneleri bir mektup yazarak, çocukları için adalet istedi. Anneler, yarın Giresun’da görülecek ilk duruşmaya katılım çağrısı yaptı. 

Atakan Türk ve Batuhan Asal, eski sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 22 Ağustos’ta “Cumhurbaşkanına hakaret”ten tutuklandı. Atakan Türk ve Batuhan Asal’ın ilk duruşması 4 Kasım’da saat 09.00’da Giresun Adliyesi’nde görülecek. Bir mektup yazarak çocukları için adalet ve özgürlük isteyen anneleri evlerine düzenlenen baskını ve devamındaki 75 günlük süreci anlattı. 

‘HEP BİRLİKTE TÜRKÜLER SÖYLEYEBİLMEK UMUDUYLA’
Mektubu “Hep birlikte türküler söyleyebilmek ve güzel günlerin umuduyla” sözleriyle bitiren annelerin yazdıkları şöyle; 
“Atakan ve Batuhan’ın 2014 yılında sosyal medya paylaşımlarının suç sayılması ve devamında 22 Ağustos sabahı iki devlet memurunun gelip savcı istemiyle, çocuklarımızın evden alınmalarıyla başlayan, 75 gün sürecek olan hukuksuzluk süreci…
22 Ağustos günü. Evimizin kapısına doluşmuş ‘terörle mücadele’ eden devlet memurlarının baskınıyla uyanmaya zorlandığımız o sabah. Aslında her şey öyle başladı. Ne aradığını bilmeyen, her bulduğunu delil poşetlerine dolduran polisler. Anıların toplandığı defterler, dergiler, gazeteler ve birçok hatıranın o poşetlere dolduruluşu…

O günden beri tutuklu çocuklarımız. Geçen günler süresince yazılan tutukluluk haline itiraz dilekçeleri, yine usulsüzce gelen ret cevapları, çocuklarımızın belli dönemlerde sağlık sorunları yaşaması, engellenen eğitim hakları, içeridekilere ve dışarıdaki yakınlara uygulanan psikolojik işkenceler…

Kulak verin ve dinleyin! Anneleri olarak, ‘Gecikmiş adalet, adalet midir?’ soruyoruz. Hapishane görüşlerinde gözlerinin içindeki umuda bakmaya doyamadığımız Batuhan ve Atakan 60 kişilik bir koğuşta şimdi, Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiasıyla. Çocuklarımız hapishaneden gelen mektuplarda diyor ki oysa; “Hep birlikte türküler söyleyebilmek umuduyla, yan yana olabilmenin özlemiyle…” Sorarız şimdi evlatlarımızın dizelerinde; top, tüfek, savaş diyen var mı? Özgürlük, kardeşlik, aydınlık ve güzel günlerin düşleri var bu gençlerin dillerinde, gönüllerinde.

Çocuklarımızı haksız yere 75 gündür tutuklu yargılayan zihniyete, düşünceleri kelepçelere, demir parmaklıkların kapıların ardında örselemeye çalışanlara karşı Atakan ve Batuhan’ın yoldaşları, üniversiteli arkadaşları vardı. Ve hep yanımızda oldular. Hapishaneye mektuplar kitaplar yolladılar. “Adalet uzun upuzun yargılanmamaktır, adalet haksız yere içeride olmamaktır” dediler, İlhan Çomak’ın dizelerinden.

Şimdi tahliye edileceklerini ‘umut ederek’ 4 Kasım gününü bekliyoruz, çocuklarımızın dediği gibi; ‘Hep birlikte türküler söyleyebilmek ve güzel günlerin umuduyla!”
Bu akşam 21.00’dan itibaren twitter’da, #AtakanveBatuhanaÖzgürlük #TeslimOlmayacağız başlıklarıyla Atakan ve Batuhan için bir kampanya başlayacak.

GİRESUN'DA İKİ GÜN EYLEM VE ETKİNLİKLERE YASAK GETİRİLDİ

Öte yandan Giresun Valiliği, 3-4 Kasım'da Giresun'da açık alanlarda yapılacak her türlü eylem ve etkinliklere yasak getirdiğini açıkladı. 

Giresun Valililiği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "ÖDP/Gençlik Muhalefeti sorumlusu ve BHH (Birleşik Haziran Hareketi) İl Koordinasyon Temsilcisi Batuhan Asal ile Halkevleri üyesi Atakan Türkisimli kişilerin sosyal paylaşım sitesi adresinden yapmış oldukları paylaşımlardan dolayı, 'Terör örgütü propagandası yapmak ve Cumhurbaşkan'ına Hakaret' suçlarından haklarında açılan soruşturma neticesinde 22 Ağustos 2016'da tutuklanarak Giresun E Tipi Kapalı cezaevine konulduğu" hatırlatıldı.

Batuhan Asal ve Atakan Türk'ün 4 Kasım Cuma günü Giresun Adliyesi'nde yapılacak olan duruşmalarına ülke genelinden afişli katılım çağrısı yapıldığı, dava sonrasında arkadaşlarının serbest kalmaması durumunda davayı takip etmek için Giresun'a gelecek olan kişilerin, protesto-basın açıklaması türü eylem ve etkinlik yapmayı planladıkları şeklinde duyumlar alındığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yapılan bu toplanma çağrısı ile bir takım kanunsuz gösteri ve eylemlere zemin hazırlanabileceği, örgüt propagandasının yapılabileceği, güvenlik güçlerimize taşlı sopalı saldırılar olabileceği, telafisi mümkün olmayan olayların meydana gelebileceği değerlendirildiğinden, konu ile ilgili olarak ilimiz merkezinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, kamu güvenliği ve esenliğinin sağlanması amacıyla 3-4 Kasım 2016 tarihlerinde açık havada yapılacak her türlü provokasyona açık eylem ve etkinlikler, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/-C Maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11. maddesinin (e) ve (m) bendi hükümleri gereğince ilimiz merkezinde yasaklanmıştır." (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Lideri Bahçeli'yle görüştü

SONRAKİ HABER

Meteoroloji'den şiddetli rüzgar uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa