03 Kasım 2016 19:28

KESK’ten Cumhuriyet'e ziyaret

KESK İstanbul Şubeleri: Gözaltına alınan basın emekçileri serbest bırakılsın!

Paylaş

Cumhuriyet gazetesinin İstanbul Şişli'deki binası önünde süren dayanışma nöbetine katılımlar devam ediyor. Gazete binasının önüne gelen KESK İstanbul Şubeleri "Haber alma hakkımız engellenemez-Özgür basın susturulamaz" pankartı açarak dayanışma ziyaretinde bulundu. Burada yapılan açıklamalarda gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

'YAŞANANLAR DARBEYİ ARATMIYOR'

KESK İstanbul Şubeleri Dönem Sözcüsü Hüseyin Tosu, darbenin gerçekleşmeden bastırılmasına rağmen bugün yaşananların darbeyi aratmadığını ifade etti. Emekçilere, özgür basına, Kürtlere, Alevilere ve toplumun muhalif kesimlerine dayatılan baskıların darbeyi aratmadığını söyleyen Tosu, “Basına yönelik baskılarınız bizi yıldıramayacak, bize diz çöktüremeyeceksiniz. Ayaktayız ayakta olmaya devam edeceğiz. Kamu çalışanları olarak AKP hükümetinin yıldırma politikalarıyla karşı karşıyayız. Arkadaşlarımızın açığa alınmasını, tutuklanmasını, belediyelere atanan kayyumları kabul etmiyoruz. Bunu kabul etmediğimiz için buradayız. Bu baskı ve zulme karşı eylemlerimiz devam edecek. Bu işten tek çıkış birlikte mücadele ve alana çıkarak korkmadığımızı haykırmak” dedi.

MÜCADELE ÇAĞRISI!

Eğitim Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Özev ise yaptığı açıklamada, baskı ve sindirme operasyonlarına son verilmesini istediklerini kaydetti. Siyasi iktidarın OHAL hukukunu kendisine kalkan yaparak KHK'lerle Türkiye'de baskıcı ve otoriter süreci derinleştirdiğini ifade eden Özev, "Cumhuriyet gazetesi geçmişte iktidarı rahatsız eden yayınlarının bir sonucu olarak basılmış ve köşe yazarları gözaltına alınmıştır. Yapılanın bir sindirme ve ele geçirme operasyonu olduğu açıktır. Basın üzerinden yaratılmak istenen sindirme operasyonuna karşı halktan, emekçilerden güçlü bir özgürlük talebi gelmedikçe hükümetin baskılarını ve siyasi içerikli operasyonları arttıracağı açıktır” dedi.

AKP hükümetinin tek sesli ve her açıdan yandaş bir medya yaratmak istediğini vurgulayan Özev, basın yayın organlarına yönelik baskıların amacına ulaşamayacağını dile getirdi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Emek Sahnesi’nin kurucusu rolünden de oldu

SONRAKİ HABER

TEM Otoyolu'nda servis minibüsü devrildi : 5 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa