03 Kasım 2016 14:48

78'liler Girişimi: Özgür basına sahip çıkacağız

Cumhuriyet Gazetesi önünde süren nöbet eylemine destekler artıyor. 78’liler Girişimi nöbet alanını ziyaret etti.

Paylaş

78'liler Girişimi, Cumhuriyet Gazetesi önünde süren dayanışma nöbetini ziyaret etti. Gazetenin İstanbul Şişli'deki binası önünde "OHAL'e, darbeye, sansüre, baskıya teslim olmayacağız" pankartı açan 78'liler Girişimi, özgür basına ve Cumhuriyet gazetesine sahip çıkacaklarını kaydetti.

78'liler girişimi adına açıklama yapan Celalettin Can, Cumhuriyet gazetesi ile dayanışma amaçlı geldiklerini belirterek Cumhuriyet'le ilişkilerinin 70'lere dayandığını söyledi. Can, “O dönem pek çok gazete 70 kuşağını başka şekilde anlatırken Cumhuriyet gazetesi hiç kimsenin yazmadığını yazardı. 90'larda Kürt meselesine geniş yer verdi. Sadece Türkiye'deki baskıyı değil, bölgeyi de, barış sürecini de anlatmaya, toplumu aydınlatmaya çalıştı. Cumhuriyet bütün kesimlerin sesi oldu bu ülkede” diye konuştu.

Özgür basının teker teker susturulmaya başladığını söyleyen Can, bunun sebebini, "Devlet ve toplum yeniden dizayn edilerek içi boşaltılıyor. Sadece başkan olmak isteyen insanın içi pekiştiriliyor. İktidarın kirli savaş politikalarının yurtiçi ve dışında duyulmaması isteniyor. Ciddi bir algı kuşatması, algı yönetmesinin sonucu olarak Cumhuriyet susturulmak isteniyor. Baas tipi bir devlet düzeni hedefleniyor. Biat kültürü eşliğinde bunu yapmak istiyorlar" diye açıkladı.

"Aydınlar ve sosyalistler sonuna kadar özgür basına ve Cumhuriyet'e sahip çıkacak" diyen Can, "Özgürlüğe sahip çıkarak genç kuşaklarla ilerleyeceğiz. Bütün gazetelerimize ayrımsız sahip çıkalım. Zaman ortak noktalarımızın ön plana çıkarılması gereken zaman. Kendi değerlerimizle yaşam koşullarımızı oluşturmalıyız. Çünkü değerlerimiz tehlikede. Buna hep birlikte direneceğiz.  Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz" diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Nükleer santrale karşı hazırlanan sergi İstanbul’a geliyor

SONRAKİ HABER

Rusya’dan ABD’ye: Suriye’de bulunmalarının amacı anlaşılmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa