03 Kasım 2016 14:03

BES: KHK saldırısını da boşa çıkaracağız

Büro Emekçileri Sendikası OHAL uygulamaları ve KHK’lere karşı mücadele çağrısı yaptı.

Paylaş

Büro Emekçileri Sendikası (BES), KHK’lerle yaşanan ihraçlara ve basın üzerindeki baskıya tepki gösterdi. BES Genel Başkanı Fikret Aslan, ülkeyi hızla karanlığa sürüklemek isteyenlerin saldırılarını boşa çıkaracaklarını belirterek, “Başkanlık kisvesi adı altında Türkiye'ye saltanat getirmeye hazırlanan siyasi iktidarı uyarıyoruz. Barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü, eşit, özgür, laik ve demokratik bir Türkiye mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Sendika genel merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan Fikret Aslan, KHK’ler ile binlerce kamu emekçisinin sorgusuz sualsiz ihraç edildiğini, gazetelerin, dergi, televizyon ve radyoların kapatıldığını hatırlattı. Son olarak Cumhuriyet Gazetesi’nin hedef alındığını belirten Aslan,  “Türkiye hızla bir karanlığa doğru sürüklenmektedir, gelişmiş toplumların ortaçağı ders olarak okuttuğu bir süreçte Türkiye’ye ortaçağ karanlığı dayatılmaktadır. Başkanlık olmazsa iç savaş olur diyen bir başbakanın, neredeyse Cumhuriyetle yaşıt olan Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırıların, seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atamaların, muhalif olarak gördüğü basın yayın kuruluşlarını kapatmanın Türkiye’yi nereye götürmeyi amaçladığı ortadadır” diye konuştu.

‘SENDİKAL FAALİYETLER KRİMİNALİZE EDİLİYOR’

İktidarın bu süreci emekçilere saldırının bir aracı haline getirdiğini belirten Aslan, kamu hizmetlerinin tasfiyesinin hızlandırıldığını, kamu emekçilerinin iş güvencesinin fiilen ortadan kaldırdığını ifade etti. Aslan, “Siyasi iktidar tüm kamu emekçilerinin kendisine biat etmesini istemekte, biat etmeyenlere her türlü yaptırımı yapmaktan kaçınmamaktadır. Eğitim ve sağlık gibi temel kamu hizmetlerinin piyasalaşması hızlandırılırken çıkarılan zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile emeklilikte piyasaya açılmıştır. Böylesi bir süreçte kamu emekçilerinin haklarını savunan tek sendika olan KESK ve bağlı sendikaları siyasi iktidarın doğrudan hedefi haline gelmiştir. Bildik yöntemleri kullanarak faaliyetlerimizi kriminalize etmeyi hedefleyen siyasi iktidar şunu iyi bilmelidir ki geçmişte bu saldırıları boşa çıkardık yine çıkaracağız” dedi.

Aslan, şunları söyledi: “Siyasi iktidarın faşizan politikalarına karışı emekten, barıştan, özgürlükten, demokrasiden yana olan tüm güçlerle direnmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ederken, başkanlık kisvesi adı altında Türkiye'ye saltanat getirmeye hazırlanan siyasi iktidarı uyarıyoruz. Barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü, eşit, özgür, laik ve demokratik bir Türkiye mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP Milletvekili Ferhat Encü’nün pasaportuna el konuldu

SONRAKİ HABER

Ambulans şoförüne bıçak çeken hasta yakını tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...