02 Kasım 2016 22:49

DBP Eş Başkanları: Bu darbeye karşı birlikte direnmeliyiz

DBP Eş Başkanları Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek: 'AKP darbesine hayır', sloganıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Paylaş

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması ve devam eden baskı sürecine karşı kampanya başlattıklarını duyuran DBP Eş Başkanları Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek, “AKP darbesine hayır, sloganıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu darbe sürecini de 7 Haziran’dan sonra ele alıyoruz. Son bir yılda 2 bin 700 üyemiz tutuklandı. 27 belediyemize el konulmuştur. Böylesi bir durumda demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Yeni bir aşamadayız ve bu aşamada demokrasi isteyen herkesle bir arada mücadele edeceğiz” dediler. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Diyarbakır İl Binasında yurttaşların kitlesel katılımının yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, DBP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel, Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir ve çok sayıda DBP’li belediye eş başkanının katılımıyla basın toplantısı düzenledi. 

‘YENİ BİR AŞAMADAYIZ’

‘AKP Darbesine Hayır’ sloganıyla başlatılan kampanyaya dair konuşan DBP Eş Başkanı Kamuran Yüksek, “Bugün yaşananlar bir darbedir. Başka söze de gerek yok. 7 Haziran’dan bu güne yaşananların tamamı darbeyle bağlantılıdır. Darbe kelimesi dışında bu yaşananları tanımlamak eksik kalır. 12 Eylül’de de kayyımlar atanıyor. Amed tarihinde iki kez kayyım gördü. Biri 12 Eylül’de Kenan Evren döneminde şimdi de AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde. O zaman Amed belediyesine bir albay atadılar. Bugün de Ankara’dan bir kaymakam gönderip yönetmek istiyorlar. İki dönemde de anlayış da amaç da aynıdır. 12 Eylül’de sivil toplum örgütleri, basın nasıl kapanıyorsa şimdi de öyle kapanıyor. Bu günler geçmişteki günlerden hiçbir farkı yok. Kürt halkının sesini duyuracak her basın kuruluşu kapatılıyor. Bu dönemleri karşılaştırdığımızda aynıdır. Bu dönemi de darbe dönemi olarak nitelendiriyoruz.  ‘AKP’nin darbesine hayır’ sloganıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu darbe sürecini de 7 Haziran’dan sonra ele alıyoruz. Son bir yılda 2 bin 700 üyemiz tutuklandı. 27 belediyemize el konulmuştur. Böylesi bir durumda demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Bugün Amed halkının seçtiği Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı hukuksuzca gözaltına alınıp tutuklandı. Bu darbe değil midir? Bunu da herkes görmeli ve bilmelidir. Biz AKP’nin darbesine karşı direnişimizi yükselteceğiz. Bu bizim kaderimiz olamaz. Bunu asla kabul etmeyeceğiz” dedi.
“Birlikte direnmeliyiz” diyen Yüksek şunları kaydetti: “AKP son bir yılda bir strateji yürüttü bu da Türkiye siyasetini bölmek ve ortadan kaldırmaktı. Biz, ev ev gezip yeni bir aşamaya geçeceğiz. Halkımızı ziyaret edip sorunların çözümünü birlikte bulacağız. Kürt ve demokratik Türkiye siyasetini güçlendirmek istiyoruz. Kürt halkını yalnız bırakmak istiyorlar. Gün birlik olma, ittifak kurma günüdür. Bundan sonra bu süreci yeni bir süreç olarak değerlendireceğiz. Bundan sonra yürütülen çalışmalarımızı direnişle büyüteceğiz. ‘AKP’nin darbesine hayır’ sloganıyla büyük bir mücadele yürüteceğiz. Bunu bir kampanyanın da başlangıcı olarak kabul edip, miting, halk buluşmaları, toplantılarla AKP’nin darbesinin karşısında duracağız.” 

‘KAYYIMI TANIMAYACAĞIZ’

Ardından konuşan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ise şunları söyledi: “Halkın onayını ve desteğini almayan AKP halkın iradesini zorla almak istiyor. Asıl darbenin ikinci ayağı da DBP’li belediyelerine el koyarak devam ettirmek istiyor. Buna karşı durmak da hepimizin görevdir. Buna göre kendimizi konumlandırırsak kazanacak olan bizler olacağız.AKP hükümeti Rojava’da savaş politikalarını derinleştirme, Türkiye’de de Kürtlere saldırmak istiyor. Ama Kürtlere karşı asla kazandıkları bir şey yok. Daha sürüyor o kavga sürecek. Biz bitti demeden bitmeyecek. Kayyım atanan yerlerde kayyımı tanımayacağız ama halkımızın yanından da ayrılmayacağız. Yeni bir aşamayla yeni bir aşamayla karşı duracağız. Biz evlerde sokaklarda, tarlada, fabrikada olacağız. Ev çalışması, halk buluşması yapacağız. Demokrasi güçleriyle, sağlık, eğitim, basın emekçileriyle birlikte çalışacağız. Kürt ulusal birliği her alanda sağlamak için yan yana duracağız. Kürdistan’da savaş sürdükçe Türkiye’de demokrasi ortadan kaldırılıyor. Yaptığımız açıklamalarda tehdit ediyorlar, diyorlar. Biz tehdit değil uyarıyoruz. Demokratik özerklik istiyoruz diye bölücülükle suçlanıyoruz. Sen de başkanlık istiyorsun asıl sen bölücüsün. Bir kişi de kalsak çalışmaya devam edeceğiz.” (Diyarbakır/EVRENSEL)

BELEDİYE POLİS KONTROLÜNDE

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla’nın kayyım olarak atanması ardından belediye çevresinde yoğun önlem alan polis, dün sabah kimsenin belediyeye girmesine izin vermedi. Polis, tutuklanan belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı için 8 gündür belediyede “İrademe Dokunma” nöbet eyleminde olan belediye meclisi üyeleri ve çalışanlarını dün sabah saatlerinde zorla dışarı çıkardı. Ardından, onlarca özel harekat polisiyle birlikte sabah 07.30 sularında belediye binasına gelen kayyım, içeri girerek Kışanak ve Anlı’nın makam odasına geçti. Kayym ile birlikte delil torbalarıyla belediye binasına giren polis, içerde arama yaptı. Polis, mesainin başlamasıyla birlikte belediyenin Özel Kalem Müdürlüğü’nde çalışanlar hariç, personelin içeri girmesine izin verdi. Personeller üst araması ve kimlik kontrolü ardından içeri alındı. Belediye çevresindeki cadde ve sokaklar çok sayıda zırhlı araç ve çevik kuvvet polisi tarafından tutuldu.  Kayyum atandığına dair resmi yazının henüz belediyenin Yazı ve Karar Daire Başkanlığı’na tebliğ edilmediği öğrenildi. Belediye önündeki polis hareketliliği devam ediyor. Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi kapandı. Belediyenin, www.diyarbakir.bel.tr adresini tıklayanlar, “Bakım aşamasında. Sitemiz en kısa sürede yayın hayatına başlayacak” notu ile karşılaşıyor. (DİYARBAKIR)

AHMET TÜRK: ‘90’LARDA BOYUN EĞMEDİK, ŞİMDİ DE EĞMEYİZ!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösteren Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, AKP’nin Kürt siyasetini ve partilerini fiilen bitirmek istediğini söyledi. Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması ihtimalini de değerlendiren Türk, “Boyun eğmeyeceğiz” dedi. 
Türk, AKP’nin, Kürtler başta olmak üzere herkesi susturmak istediğini, partilerine ve belediyelere yönelik müdahalenin bu amaçla yapıldığını kaydeden Türk, “Eş Başkanların tutuklanmasının ardından kayyım atanmasıyla, Kürt halkına “İradenizi de, belediye başkanlarınızı da, milletvekillerinizi de susturacağız” mesajı veriliyor. AKP resmi olarak yapmadığını fiilen yapıyor. AKP, şu anda tamamen siyaseti bitirmeye yönelik bir saldırı ile Kürt siyasi hareketinin üzerine gidiyor” dedi.  Mardin Belediyesine yönelik kayyım atama ihtimalinin de bulunduğunu aktaran Türk, şunları söyledi: “Bizi milletvekili olduğumuz ‘90’larda şimdi belediyelere yaptıkları  gibi bir darbe ile Meclis’ten attılar. Şimdi de kayyım işgali ile AKP, belediye eş başkanlarımızı görevden atıyor, tutukluyor. O zaman boyun eğmedik, şimdi de elbette boyun eğmeyeceğiz. AKP, bu politikaların daha önce denendiğini, işe yaramadığını biliyor. Ama Kürtlere yenilen AKP, demokrasiye dönmek yerine elinde kalan sadece kaba askeri güç ile sonuç almaya çalışıyor, bunun da Kürlere bir tesiri olamaz.” (MARDİN)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

5. yılında NSU ve Türkiye kökenli göçmenler

SONRAKİ HABER

Tiyatro Sanatçısı Gönül Ülkü Özcan hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa