03 Kasım 2016 01:22

Kıbrıs’ta müzakereler sonuçlanıyor

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, "Önceki Kıbrıs görüşmelerinden hiçbiri şimdi bulunduğumuz seviyeye gelmemişti” dedi.

Paylaş

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı, Kıbrıslı Türk ve Rumlar arasındaki müzakerelerde adanın tekrar birleşmesine yönelik bir anlaşmanın her zamankinden daha yakın olduğunu ve yıl sonuna kadar sonuçlanabileceğini söyledi. Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı ile Kıbrıs Cumhuriyeti Lideri Nikos Anastasiadis’in de katılacağı müzakereler için taraflar 7-11 Kasım’da İsviçre’deki Mont Pelerin’de bir araya gelecek. Görüşmelerde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da bulunacak. 

Reuters’ın haberine göre BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide dün düzenlenen basın toplantısında, müzakerelerin toprak takasına odaklanacağını ancak tam kapsamlı bir anlaşmayla sonuçlanacak kritik bir görüşme olmayacağını belirtti. Eide, “Daha önce gelinen noktaların çok ötesindeyiz… Önceki Kıbrıs görüşmelerinden hiçbiri şimdi bulunduğumuz seviyeye gelmemişti” dedi. Müzakereler Kıbrıs’ın büyük ölçüde kendi yönetimine sahip olan iki kurucu devletten oluşan esnek bir federasyon olarak birleşmesini amaçlıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

PYD Eş Başkanı Müslim: YPG Rakka’da olacak

SONRAKİ HABER

ABD metal grevi dayanışmayı yeşertirken hükümet ve patronlar kaygılı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa