02 Kasım 2016 20:53

Boko Haram’dan kaçan kadınlara devlet tecavüzü!

Nijerya’da Boko Haram’dan kaçıp devlete sığınan onlarca kadın güvenlik güçlerinin tecavüzüne uğruyor.

Paylaş

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Nijerya’da güvenlik güçlerinin, cihatçı terörist grup Boko Haram’ın elinden kaçan onlarca kadın ve kız çocuğuna tecavüz ettiğini ileri sürdü ve Nijerya hükümetinin ülkede İnsan haklarını koruma konusunda gerekenleri yapmadığına vurgu yaptı.

EN AZ 43 KADIN TESPİT EDİLDİ
İzleme Örgütü, Borno eyaletinin başkenti Maiduguri’de bulunan bir kampta en az 43 kadının tecavüz ve cinsel istismara maruz kaldığını bildirdi ve Nijeryalı yetkililere, bu tecavüzlerden sorumlu, polis, güvenlik güçleri ve askerlerin cezalandırılması konusunda çağrı yaptı.

“Ülkede Boko Haram şiddeti nedeniyle yaşadıkları korkunç durum karşısında devletten destek görmeyen bu kadın ve kız çocukları zaten yeterince kötü durumda” diyen HRW Araştırmacısı Mausi Segun, “Bu kadınları ve kız çocuklarını korumaktan sorumlu kişilerin onlara saldırması ve onlardan yararlanmaya kalkması rezil bir durum” dedi.

Ülkede Abadam, Bama, Damasak, Kukawa  ve diğer bölgelerden gelen bu kadın ve kız çocuklarının geneli Maiduguri’de bulunan 7 kampa dağıtılmış durumda.

İzleme Örgütüne göre kadınlardan bazılarına uyuşturucu verilerek tecavüz edildi. Yaklaşık 37 kadın da cinsel ilişkiye zorlandı. Hamile kalan kadınların birçoğu kamp sakinlerince ahlaksız ilan edilip tecrit ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ölen yakınlarının en sevdiği yemekleri yapıyorlar

SONRAKİ HABER

37 Ankara Üniversitesi öğrencisine soruşturma açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...