02 Kasım 2016 23:50

New York Times: Denenmiş otoriterleşme!

Darbe sonrası yaşanan gelişmeler New York Times'da, "Türkiye demokrasisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kurtulabilir mi?" başlıklı başyazıda yer aldı.

Paylaş

New York Times, Türkiye’nin darbe girişiminin ardından önlem almakta haklı olsa da, yapılanların var olan tehdidi çoktan aştığını belirtip, ülkenin başka ülkelerde de denenmiş bir otoriterleşmeye doğru gittiğini yazdı. 

"Türkiye demokrasisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kurtulabilir mi?" başlıklı başyazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın otoriterleşmesinin ‘rezil biçimde’ başka ülke deneyimleriyle tanıdık olduğu belirtilerek, darbe girişiminin ‘gerçek ve hayali düşmanların’ toplu tasfiyesi için bahane haline geldiği, "Tek bir adamın dış hasımların şiddetli saldırılarına karşı koyduğu" iddiasıyla medyanın susturulduğu kaydedildi.

Duvar internet sitesinde yayımlanan habere göre New York Times, "Dünya bunu daha önce de başka ülkelerde gördü. Bu model denendi ve bunun nasıl kırılacağı zor bir soru” derken, Türkiye’de darbe girişiminin ardından yaşananların kısa bir panaromasını sundu.

15 televizyon kanalının kapatıldığını, 10 bin kamu personelinin darbe girişiminden bu yana kamudan atıldığını belirten New York Times, son olarak da Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyona değinip, bu durumun böyle devam edeceğini kaydetti.

Gazete başyazısında, darbe girişiminin gerçek olduğunu ve Erdoğan’ın yanıt vermekte haklı olduğunu belirtse de, başından beri tehdidi aşan bir şekilde önlem alındığının altını çizdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Merkel: Türkiye'de basın özgürlüğünde durum alarm verici

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa