02 Kasım 2016 21:51

CHP’li Böke: Suçlamayı yapan savcı, FETÖ’den yargılanıyor

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke partisinin MYK toplantısı sonrası toplantıya ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin MYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Hükümetin OHAL uygulamalarına tepki gösteren Böke, “Adına başkanlık dedikleri bir tek adam diktasını resmileştirmek için bir trajedi ortaya koyuyorlar. Bu trajedi bizlerin yaşantısına faşist düzenin açık etkileriyle somut bir şekilde karşımıza çıkıyor” dedi.

Türkiye'nin bütün demokrat ve ilerici güçlerine çağrıda bulunan Böke, “Hiç kimse Türkiye'nin demokratlarının böyle operasyonlarla yıldırılabileceğini, sindirilebileceğini zannetmesin. Bu devran elbet dönecek ve yargı önünde gerçek bir hukuk çerçevesi içinde demokrasimize yapılan bu saldırıların hesabını biz hep beraber soracağız” açıklamasında bulundu.

Cumhuriyet Gazetesi’ne dönük operasyonu da değerlendiren CHP Sözcüsü, “AKP faşizmi bu hafta gözünü açıkça cumhuriyete dikti. Daha önce FETÖ ile kolkola girmişlerdi ve Cumhuriyet Gazetesini Ergenekoncu diye suçlamışlardı. Şimdi de aklımızla alay edercesine FETÖ'cülükle suçluyorlar. Cumhuriyet Gazetesi'nin, cumhuriyetin hedef alınması elbette bir tesadüf değil. Cumhuriyet Gazetesi, Türkiye'nin çağdaşlaşma, laik ve demokratik bir toplumda bir arada yaşama iradesinin filizlendiği bir odak” ifadelerini kullandı.

'SAVCI FETÖ’YLE SUÇLANIYOR'

Soruşturma sürecine ilişkin de konuşan Böke, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kendi açıklaması var. Bu açıklamada Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine ve yazarlarına yönelik suçlamayı şöyle özetliyorlar. FETÖ üyesi değiller ama FETÖ adına suç işlediler. Peki bu suçlamayı yapan soruşturmayı yürüten kim? İstanbul'da Cumhuriyet Savcısı. Bu suçlamayı yapan savcı, şu anda kendisi FETÖ Örgütü üyeliğinden yargılanıyor. Bu savcı FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak, siyasi ve askeri casusluk, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni Ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle açıkça suçlanıyor, bir de suç uydurmak suçlamasıyla yargılanıyor” dedi.

‘KONU ADİL ÖKSÜZ'E GELİNCE NEDEN SUSKUNSUNUZ?’

FETÖ operasyonlarıyla ilgili hükümete sorular da yönelten CHP Sözcüsü, soruları şöyle sıraladı:

1- Hükümetin 15 Temmuz darbe girişiminden daha önceden haberi varmıydı?

2- Soru darbe girişiminde FETÖ terör örgütünün kendi iletişimini yapmak için kullandığı ifade edilen Bylock bu programın kullanıcılarına dair yapılan listelemeler ve bu konudaki çalışmalar soru işaretleri barındırıyor. Programın yazıcısı olduğu söylenen kişi darbe sonrasında Türkiye’de elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Nasıl, Hangi güçle? Bir uluslar arası bağımsız kuruluşa denetim yaptırmadan, bu Bylock listelerinin geçerliliğini bize teyit edemezsiniz. Etmek için uluslar arası bağımsız bir kuruluşa gitmeyi düşünüyor musunuz?

3- Darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz önce yakalandı, sonra bırakıldı. Bu olup bitenlerin siyasi ayağındaki sorumluları neden ortaya çıkarmıyorsunuz? Konu Adil Öksüz'e gelince neden suskunsunuz?

‘İLK KAYYIM BAKANLAR KURULUNA ATANMALI’

Kayyım atamalara ilişkin de konuşan Böke, “Bir yere kayyum atanacaksa, belki ilk kayyum 14 yılda Türkiye'yi bölünmenin eşiğine getirdiğini açıkça itiraf eden başbakana ve onun bakanlar kuruluna atanmalıdır” dedi.

‘İDAM DİYENLER GÜLEN'İN İADESİNİ İSTEMEYENLER’

Gazetecilerin idam tartışması ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Selin Sayek Böke, “Cumhuriyet Halk Partisi'nin yaşamla ölüm arasındaki tercihi çok açıktır. Bu hukuki zeminden çıkmış olan tartışmayı yeniden bir Türkiye gerçeğine çevirenlerin, nasıl bir yarın inşa etmek istediklerinin çok açık olduğunu düşünüyoruz. Bunun ötesinde biraz önce tarif ettğim AKP-FETÖ ortaklığının da bir parçasının bu tartışma olduğunu düşünüyoruz. Biz Fetullah Gülen'in bu ülkeye iade edilmesini istiyoruz. İdam diyenler Fetullah Gülen'in iadesini istemeyenlerdir” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Çatıdan düşen kaynak ustası hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri'nde emek mücadelesi öne çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa