02 Kasım 2016 20:49

Birleşik Metal: Kazanılmış haklarımız tartışılamaz

EMİS ile Birleşik Metal-İş grup TİS görüşmelerinde uyuşmazlık tutanağı tutuldu.

Paylaş

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası'na (EMİS) üye General Elektrik/Grid Solutions ABB Elektrik, Schneider Elektrik ve Schneider Enerji işletmelerine bağlı 26 işyerinde Birleşik Metal-İş üyesi 2 bin 200 işçiyi ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uyuşmazlık tutanağı tutuldu.

Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada, “Sendikamızın teklifi toplam 83 maddeden oluşuyor. Bu maddelerden ancak 34 madde kabul edilmiş ve 49 madde için uyuşmazlık tutanağı tutuldu” denildi.

Açıklamada “EMİS, metal işçilerinin insan onuruna yakışır yaşama ve çalışma koşullarına yönelik taleplerine karşı metal işçilerinin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmayı amaçladı. EMİS, toplu sözleşmedeki idari maddelerin bile yasa düzeyine geriletilmesini, güvencesiz çalışma süresinin 4 aya çıkarılmasını ve esnek çalışma düzenini teklif etti. Önceki yıllarda MESS tarafından gündeme getirilen ve ikramiyeleri fiili çalışmaya bağlayan teklif bu defa da EMİS tarafından masaya getirildi. Masada da söyledik, burada da bir kez daha açıkça söylüyoruz. Hiçbir zaman ve hiçbir yerde, kazanılmış haklarımızı tartışma konusu etmedik, etmeyeceğiz. EMİS'i açıkça uyarıyoruz, bu tekliflerinin kabul edilmesi söz konusu olamaz” ifadeleri yer aldı.

Toplu sözleşme teklifinin çok sayıda işçinin katıldığı kurullar aracılığıyla hazırlandığını iddia eden Birleşik Metal-İş “İnsanca yaşamak için asgari düzeyde yaşayacak ücret istiyoruz. Teklifimiz, seyyanen 2 TL artış yapıldıktan sonra yüzde 12 zam yapılmasıdır. Bu teklif ortalamada net 700 TL anlamına gelmektedir. Ayrıca, ücretlerin oldukça düşük olduğu fabrikalar için de iyileştirme talebimiz var. İşverenler, birinci altı ay için yüzde altı, diğer altışar aylık dönemler için de yüzde dört ücret zammı teklif etti. Bu teklif ortalamada ikramiye dahil net 145 lira ücret artışı demektir. Bu teklifin kabul edilebilir hiçbir yanı olmayacağı açıktır. İnsanca yaşama için ücretlerden yapılan vergi kesintilerinin yüzde 15 ile sabitlenmesini istiyoruz. Zamlar ve dolaylı vergiler yoluyla yoksullaştığımız yetmezmiş gibi, gelirimiz artmadan ödediğimiz verginin arttığı sistemin bitmesini istiyoruz” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

AKP: İdam cezası 15 Temmuz için uygulanmaz

SONRAKİ HABER

4 fabrika işçisi kimyasaldan etkilendi, tedavi gördükleri acil servis kapatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa