02 Kasım 2016 18:08

Alman mizahçının ‘Erdoğan’a hakaret şiiri davası’ başladı

Alman mizahçının okuduğu ve Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilen şiirin davası Hamburg’da görülüyor.

Paylaş

Alman mizahçı Jan Böhmermann’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için okuduğu ve büyük tartışmalara neden olan ‘hakaret şiiri’ davası Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde başladı. Davada, Böhmermann tarafından okunan şiirin mizah sınırlarını aşıp aşmadığına karar verilecek.

Böhmermann’ın 31 Mart’ta ZDF televizyonunda yayınlanan Neo Magazine Royale programında, hakaretle mizah arasındaki farkı göstermek için sonradan geniş tartışmalara yol açan şiiri okumuştu. Bunun üzerine Erdoğan, Böhmermann hakkında Alman Ceza Yasası’nın 103’üncü maddesi gereğince suç duyurusunda bulunmuştu. Söz konusu madde çerçevesinde suç duyurusunun kabul edilmesi durumunda, şikayet edilen kişi hakkında 3 yıla kadar hapis ya da para cezası verilmesini öngörülüyordu.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ
Her iki ülke arasında diplomatik krize yol açan şiir konusunda Alman Hükümeti, davanın açılabileceğine onay vermiş ve son sözü suç duyurusunun yapıldığı savcılığa bırakmıştı. Ancak başvurunun yapıldığı Mainz Savcılığı, geçen ay Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Böhmermann hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Erdoğan’ın avukatının bu karara itirazı da kabul görmedi.

TAMAMEN YASAKLANMASI İSTENİYOR
Böhmermann’a karşı Ceza Yasası kapsamındaki başvuruyu kaybeden Erdoğan’ın avukatları, ayrıca okunan şiirin tamamen yasaklanması için Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde dava açtı. Erdoğan’ın avukatları tarafından şiirin hakaret içerikli olduğu, bu nedenle yasaklanması gerektiği talebiyle açılan davanın ilk duruşması görülüyor. Birkaç duruşma sürmesi beklenen davada, mahkeme şiirin tamamen yasaklanıp yasaklanmaması konusunda karar verecek. Şiirin bazı bölümleri daha önce yasaklanmıştı. (Köln/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

2 gün çalışıp 20 lira alıyorlar

SONRAKİ HABER

Ankara'ya gelen tutuklu anneleri: Çözüm bulunana kadar ayrılmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa