02 Kasım 2016 14:02

Döllük-Güllüce Sulama Projesi’nde bor şüphesi!

Bursa Mustafakemalpaşa’da üretici köylülerin bölgenin GAP’ı olarak nitelendirdiği Döllük-Güllüce Sulama Projesi’yle ilgili iddialar kaygı yaratıyor.

Paylaş

Bursa Mustafakemalpaşa’da üretici köylülerin bölgenin GAP’ı olarak nitelendirdiği Döllük-Güllüce Sulama Projesi’yle ilgili iddialar kaygı yaratıyor. Üreticiler, su kaynağının bor ve tuz yüklü olduğuna dair iddialar nedeniyle suya şüphe ile bakıyor. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu su kaynağının bor ve tuz taşıdığına dair iddiaların tespit edilmesi için Meclis araştırması istedi.

2011’de temeli atılan ancak 2015’te devreye alınan projenin Devecikonağı’dan 138 kilometrelik boru hattıyla Mustafakemalpaşa’ya ulaştığını hatırlatan CHP Doğa Hakları İzleme Komisyonu Üyesi Kayışoğlu, “Proje çok önemli. 4 bin 800 dönüm arazi bu projeyle sulu tarıma kavuşmuş durumda. Ancak, hem yapımı sırasındaki bazı iddialar hem de çiftçilerin suyu kullandıktan sonra tarlalarında karşılaştıkları sorunlar var. Çiftçiler, boru hattından aldıkları suyun çıkış noktasındaki kireçlenmeye dikkat çekiyorlar. İki üç yıl bu suyu kullanmaları durumunda mahsulde verimlilikten çok kurumaya yol açacağını dile getiriyorlar. Meclise verdiğimiz araştırma önergesiyle bu şüphelerin doğru olup olmadığının ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ege'de öğrenciler topluca gazete okudu

SONRAKİ HABER

AKP'den Antep'te öğrenciye toplu taşıma indirimine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa