02 Kasım 2016 13:06

‘Hükümet uygulama ve söylemlerle erkeği suça teşvik ediyor’

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Meclis Genel Kurulu’nda konuştu.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. Kadına yönelik şiddet ve cinsiyet eşitsizliğine değinen HDP Milletvekili ve Parlamento Kadın Grubu sözcüsü Kerestecioğlu, “Türkiye'de kadına yönelik şiddet, cinsiyet eşitsizliği, güvencesiz çalışma durumları, mülteci kadınların yaşadığı sorunlar her geçen gün artarak büyük sayılara ulaşmakta maalesef. Ve bunun yanı sıra pek çok kadın, bugün genel tutuklama ve gözaltı hamleleriyle, gözaltına alınmakta, işkence görmekte ve darp edilmektedir. Demokrasi ve eşitlik temelinde oluşturulan eş başkanlık sistemi gasp edilmekte, eşbaşkanlarımız gözaltına alınmakta ve avukatlarıyla dahi günler geçtikten sonra görüştürülmektedir” dedi.

‘HÜKÜMET ERKEĞİ SUÇA TEŞVİK EDİYOR’

‘Kadın-erkek eşitliği fıtratımızda yoktur’ diyenlere karşı mücadele yürüttüklerini söyleyen Kerestecioğlu, hükümetin kadınları hedef alan uygulama ve açıklamalarına da tepki gösterdi. Kerestecioğlu, “Hükümetin kadınları aşağılayan söylemleri; kadınların giydiği giysiler üzerinden tacizi meşru göstermeye çalışan erkeklere ‘Hoşuna gitmiyorsa mırıldanırsın’ diyerek erkekleri daha çok suça teşvik etmekte, suç işleyen erkekleri ise yargı ‘Akli dengesi yerinde değil’ diyerek iyi hâlden serbest bırakmaktadır” diyerek hükümetin erkeği suça teşvik ettiğini de vurguladı.

‘HAKİM YENİ TACİZLERE MAHAL VERİYOR’

Şort giydiği için tekmeli saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi’yi de hatırlatan Kerestecioğlu, “Örneğin son olarak metrobüste yüzüne tekme yiyen arkadaşımız Ayşegül Terzi'ye hakim, ‘Başka girişimde bulunursa bildirirsiniz’ diyerek yeni tacizlere mahal vermektedir. Bu suçu işleyen erkekler ise taciz ettiği kadınlar için ‘Tahrik edici giyinmişti’ diyerek kendilerini savunmaktadır. Bugün 1980'li yıllarda verdiğimiz bu mücadeleden yine aynı noktaya gelmek ve yine kadınların aynı mücadeleleri vermek zorunda kalması gerçekten hazin bir durum” dedi.

KJA'ya yapılan baskın ve KJA sözcüsü Ayla Akat Ata'nın gözaltına alınmasına da tepki gösteren HDP’li vekil, dünyada tek kadın haber ajansı olan faaliyet yürüten JİNHA'nın kapatılmasını da kadın mücadelesini kırmaya yönelik çaba olarak niteledi.

Kadın cinayetlerinin ‘Kadın-erkek eşitliği fıtratımızda yoktur’ diyen tepeden, eril zihniyet nedeniyle arttığını vurgulayan Filiz Kerestecioğlu, “Güncel hayatta kadınlar, evlerin içerisinde, sokaklarda onları sahipleriymiş gibi gören ve bu görüşü de iktidar tarafından desteklenen erkeklerce şiddete uğramaktadırlar” açıklamasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

411 köy yolu kardan kapandı

SONRAKİ HABER

ODTÜ’de alternatif akademik açılışa soruşturma açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa