02 Kasım 2016 12:42

Balbay Cumhuriyet soruşturmasının tanığı oldu!

Mustafa Balbay ve Alev Coşkun Cumhuriyet soruşturmasında tanık olarak dinlenecek.

Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik soruşturmada, siyasete girdikten bir süre sonra gazetedeki köşesi kapatılan ve vakıf yönetimindeki görevine son verilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, vakfın eski başkanı Alev Coşkun ve İnan Kıraç'ın da aralarında bulunduğu bazı Cumhuriyet Vakfı eski yöneticileri ‘tanık’ sıfatıyla dinlenecek.

Balbay'ın Cumhuriyet'i suçlayan iddiaları da soruşturma dosyasında yer alıyor. Balbay, Şubat 2016'da gazetedeki yazılarına son verilmesinin ardından “Cumhuriyet'te FETÖ'cülükten Kürtçülüğe kadar her şey serbest ama CHP milletvekili olarak yazı yazmak yasak” iddiasını dile getirmişti.

Habertürk'te yer alan habere göre, Cumhuriyet Vakfı yönetiminin Can Dündar ve Akın Atalay tarafından usulsüz şekilde ele geçirildiği iddiaları üzerine hazırlanan bilirkişi raporu da soruşturma dosyasına girdi.

Bilirkişi A.Ç. tarafından hazırlanan 26 Ekim 2016 tarihli raporun sonuç kısmında, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nun 2 Nisan 2013 tarih ve 2013/4 nolu toplantısında, toplantı yeter sayısı olduğu halde, karar yeter sayısı olmadan seçilen üye Önder Çelik'in üyeliğinin yok hükmünde olduğu ve seçilmemiş sayıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nun vakıf senedinde ifade edilen toplantı yeter sayısına ulaşmadan açıldığı ileri sürülen 18 Şubat 2014 tarihli toplantısında alınan kararla seçilen yönetim kurulu üyelerinin de seçilmemiş sayıldığı iddia edilen raporda, “Bu durum dikkate alındığında vakfın 18 Şubat 2014 tarihinden beri fiil ehliyetini kaybettiğinin anlaşıldığı” ifadesine yer verildi.

Raporda, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu'nun vakıf senedi hükümlerine göre oluşturulması ve vakfın fiil ehliyetini kazanabilmesi için, 18 Şubat 2014 tarihinden önceki yönetim kurulu üyelerinin, iki yıl süreyle görev yapacak yönetim kurulu üyelerinin seçimi gündemiyle acilen toplantıya çağrıldığı anlatıldı.

Raporda, “Vakıf senedi hükümlerine göre seçim yapılarak, iki yıl süreyle görev yapacak yönetim kurulunun seçilmesi, şayet vakıf senedinde şart koşulan 7 kişilik toplantı yeter sayısı ve vakıf senedi 10/b maddesinde belirlenen usule göre yönetim kuruluna seçilmede aranan karar yeter sayısı gerçekleşmez ise, Vakıf Yönetim organının oluşturulması gerektiği, görüş ve kanaatine varılmıştır” denildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

16 ilde 137 akademisyene gözaltı kararı

SONRAKİ HABER

'FETÖ' soruşturmalarından sorumlu bilirkişi ByLock'çu çıktı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...