02 Kasım 2016 13:33

Bursa'da 'Cumhuriyet' protestosu: Geri durmayacağız

Bursa’da emek ve demokrasi güçleri Cumhuriyet gazetesine yapılan baskını protesto etmek için kent meydanında açıklama yaptı.

Paylaş

Bursa’da emek ve demokrasi güçleri Cumhuriyet gazetesine yapılan baskını protesto etmek için kent meydanında açıklama yaptı. “Cumhuriyet susturulamaz. Baskı ve tutuklamalara hayır” pankartı açan grup sık sık “Özgür basın susturulamaz”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Diktatöre teslim olmayacağız” sloganları attı.

Açıklamayı okuyan İbrahim Mart, “Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’de yaşanan uygulamalar cumhuriyete ve demokrasiye darbe üstüne darbe vuruyor. Karanlık bir baskı rejimini inşa eden uygulamalar durmak bilmiyor. 29 Ekim akşamı ilan edilen kanun hükmünde kararnameler, hukuk devletine, sendikal haklara, basın ve ifade özgürlüğüne, güçler ayrılığı ilkesine tamamen aykırıdır” dedi.

Mart sözlerine şöyle devam etti: “ Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerinin ve yazarlarının keyfi ve dayanıksız suçlamalarla gözaltına alınması ve Cumhuriyet Gazetesinin susturulmak istenmesi karanlık bir baskı rejimine gidiş yönünde vahim bir adımdır. Türkiye’nin en eski gazetesine operasyon yapıldığı, belediye başkanlarının tutuklandığı, ana muhalefet partisi genel başkan yardımcısının kurşunlandığı bir ülkede hedefin laik, demokratik cumhuriyet olduğu açıktır. İktidar çok tehlikeli bir oyun oynamakta, ülkemizi karanlık bir baskı rejimine doğru sürüklemektedir. Bursa Demokrasi Güçleri olarak, Cumhuriyet susturulamaz, baskı ve tutuklamalara hayır diyor Cumhuriyet Gazetesi başta olmak üzere basın yayın kuruluşlarına yönelik tüm antidemokratik baskı ve uygulamaları şiddetle kınıyoruz ve mücadele etmekten asla geri durmayacağız.”

Açıklama Nâzım Hikmet’in “Hürriyet kavgası” şiiriyle son buldu. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Elazığ’da yurtta kalan öğrencilerden eylem

SONRAKİ HABER

Rize'de mantolama iskelesi çöktü, güvenlik önlemi olmayan 2 işçi son anda kurtuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa