02 Kasım 2016 11:32

Çavuşoğlu: Başika kampı gereksiz bir hale geldi

Çavuşoğlu, Doha ziyareti kapsamında Türkiye Büyükelçiliğine bağlı okul ve Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünde görev yapan askerleri ziyaret etti.

Paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’taki Başika kampına ilişkin tartışmanın gereksiz bir hale geldiğini belirtti. Çavuşoğlu, “Başika kampının amacı da DEAŞ'a karşı yerel güçleri eğitmekti ama gereksiz bir hale geldi. Şimdi olumlu adımları atıyoruz. İran'ın bu yaklaşımı için onlara teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in, Ankara-Bağdat ilişkilerinin geliştirilmesi için arabuluculuk yapabileceği açıklamasını değerlendiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Başika konusunda biz herkesin yapıcı rolüne evet deriz. Esasen Irak bizim kardeş ve komşu ülkemiz. Irak halkı da bizim kardeşimiz. Irak'ın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına verdiğimiz önemi en iyi Bağdat yönetimi bilir. Herkesten daha fazla güçlü destek veriyoruz. Başika kampı gereksiz bir gerginlik yarattı. Olmaması gereken bir gerginlikti ama biz bunu yoluna koymak için de diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz. Geçen hafta müsteşarımız Bağdat'a gitmişti. Şimdi de Bağdat'tan bir heyet bekliyoruz. Tabii İran'ın da burada pozitif bir katkısı olursa bundan memnun oluruz. Çünkü İran da bizim komşumuz aynı şekilde Irak, Suriye hepsi bizim komşularımız. Komşularımızın hepsiyle de ilişkilerimizin en iyi düzeyde götürmek isteriz. Onların çözümlerine katkı yapıyoruz. Başika kampının amacı da DEAŞ'a karşı yerel güçleri eğitmekti ama gereksiz bir hale geldi. Şimdi olumlu adımları atıyoruz. İran'ın bu yaklaşımı için onlara teşekkür ederiz."

Çavuşoğlu, Katar-Türkiye ilişkilerinin çok iyi bir noktaya gittiğini belirterek, "Savunma, savunma sanayi, ekonomik ilişkilerimiz yine Türk firmalarının burada üstlendiği projelerin miktarına ve sayısına baktığımız zaman gerçekten her alanda ilişkilerimiz iyiye gidiyor. Bölgesel konularda da Katar ile görüşlerimiz, pozisyonlarımız tamamen örtüşüyor" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Katar'daki temaslarının, Trabzon'da 18 Aralık'ta gerçekleştirilecek 2. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik İşbirliği Komitesi toplantısı çerçevesinde sürdüğünü aktardı.

ERDOĞAN, 'BU ÜS ORADA DURACAKTIR' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başika gerginliğine ilişkin olarak "Başika üssümüz konusunda da kimse konuşmasın. Bu üs orada duracaktır. Çünkü Başika aynı zamanda Türkiye'ye olabilecek terör saldırıları için bir sigortadır" ifadesini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Teşvikli işten atmaya sendikacı onayı

SONRAKİ HABER

"160 saat bateri çalma" rekoru için çalmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa