01 Kasım 2016 18:44

Kılıçdaroğlu grup toplantısında Bahçeli'ye yüklendi

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Bahçeli’ye yüklendi: Başkanlık sistemi Türkiye'yi bölme projesidir.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Son günlerde art arda gelen asker ölümlerine değinen Kılıçdaroğlu, “Kim İmralı'da bunlarla masaya oturduysa bu şehitlerin sorumlusu onlardır” dedi.

‘DAHA FAZLA PROVOKASYON OLACAK’

Konuşmasında partisine dönük saldırılara da değinen Kılıçdaroğlu, “CHP'ye karşı ve CHP'lilere karşı provokasyonlar bundan sonra daha fazla olacaktır. Şehit cenazesinde benim üstüme kurşun atan, genel başkan yardımcımızın kurşunlanması, il başkanlarımızın sokak ortasında darp edilmeye çalışılması, bizim üzerimize geliyorlar. Ama ben Cumhuriyet Mitinginde de söyledim. Bu ülkeye tam demokrasiyi getirmek için eğer bir bedel ödenecekse sözüm sözdür, o bedeli önce ben ödeyeceğim. Yılmayacağız” ifadelerini kullandı.

CHP’li Bülent Tezcan’a yönelik saldırının planlı olduğunu yineleyen Kılıçdaroğlu, “Arkasındaki iradeyi merak ediyoruz” dedi.

‘DAHA DÜNE KADAR İŞ BİRLİĞİ YAPAN SENSİN’

FETÖ operasyonları da CHP liderinin gündemindeydi. FETÖ adı altında gazetecilerin gözaltına alınmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Ne yaptı bu gazeteciler? Uçağa binip bir yeri mi bombaladı? Üniversite hocaları bir yeri mi bombaladı? Sorgusuz, sualsiz atıyorlar. 12 Eylül askeri darbeden daha ağır koşulları yaşıyoruz şu anda. 1 milyonu aşkın mağdur yarattılar. Darbecilerle daha düne kadar iş birliği yapan sensin zaten. Onları allayıp pullayıp, piyasaya süren sensin zaten” diye konuştu.

‘ÜLKE PLANLI ŞEKİLDE DARBE SÜRECİNE SOKULDU’

Ülkenin planlı ve bilinçli şekilde darbe sürecine sokulduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, “Kapı gibi örneğimiz var. Mehmet Dişli, general. Kıta görevi yapmadan Genelkurmay'ın karargahına getiriyorsunuz bu adamı. Sonra terfi ediyor. Yine kıtaya göndermiyorsunuz. Diyorsunuz ki 'Siz karargahta kalacaksınız'. Hükümet diyor ki Mehmet Dişli bu karargahta kalacak. Sonra bu kişi darbeyi yönetiyor. Mehmet Dişli'yi Genelkurmay Karargahı'nda tutan siyasi irade kim? O siyasi irade Türkiye'yi yönetenlerdir. Şimdi sen kalkacaksın, Mehmet Dişli'ye hesap sormayacaksın. Darbenin siyasi ayağı bunlar. Bunun hesabını soracağız” dedi.

‘FETÖ'CÜLERİ DEVLETE CUMHURİYET Mİ YERLEŞTİRDİ?’

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine ve yazarlarına yönelik operasyona ilişkin de açıklamalarda bulunan CHP lideri “Ben bu savcıya ve o savcıya talimat veren siyasi iradeye seslenmek isterim. Bedel ödeyen gazetedir Cumhuriyet Gazetesi, her darbe sonrası. Cumhuriyet, ödün vermeyen bir gazetedir. Cumhuriyet Gazetesi'ni FETÖ ile PKK ile ilişkilendirmek şeref yoksunu kişilerin yapacağı bir iştir. FETÖ'cülere devlete Cumhuriyet mi yerleştirdi? Senin yüreğin yetiyorsa 'Ne istediler de vermedik' diyen adama soracaksın sen devletin nesini peşkeş çektin bunlara, diye” açıklamasında bulundu.

Başkanlık sistemiyle ilgili tartışmalara da değinen Kılıçdaroğlu bu yolla ülkenin bölünmek istendiğini ileri sürdü. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemiyle ilgili açıklamalarını eleştiren Kılıçdaroğlu Bahçeli'ye seslenerek, “Türkiye'yi bölme projesidir başkanlık sistemi. Hiçbir siyasi liderin tuzağa düşmemesi lazım. Türkiye'nin bekasını düşünüyorsak, siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, ama ülke bizim ortak paydamızdır. 150 yıllık bir tecrübeyi atacaksın, bir kişiye koltuk uğruna Türkiye'yi ateşe atacaksın. Buna izin vermeyiz” dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya'da 10 hektar ormanlık alan ve zeytin ağaçları yandı

SONRAKİ HABER

Dublin’in graffiti dünyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa