01 Kasım 2016 16:45

Bomi’de kadın işçilere baskı

Bomi Group’ta sendikalaşma nedeniyle işten atmalar sürüyor.

Paylaş

Bomi Group’ta sendikalaşma nedeniyle işten atmalar sürüyor. En son DGD-SEN’e üye olduğu için işten atılan Pervin Karakaya, daha önce işten atılan ve kurdukları çadırda 16 gündür direnen işçilerin yanında yerini aldı. 

Sendikalı olduğu için Depo Koordinatörü Metin Nalbat tarafından mobbinge maruz kaldığını anlatan Karakaya, “Sürekli sendikalı olup olmadığımız hakkında sorular sorarak işçileri baskı altında tutuyorlar” dedi.

Kadın işçilerin sürekli hakarete ve aşağılamaya maruz bırakıldığını söyleyen Karakaya, şöyle devam etti: “Toplantılarda kadınların takılarına, makyajlarına, kıyafetlerine müdahale ediliyor, makyaj yapmış bir kadın işçi varsa zorla sildiriyorlar. Lavaboya gittiğimizde ismimizi depo içinde yüksek sesle söyleyip, ‘Neden çağırdığımda yerinde olmuyorsun’ diye bize sürekli mobbing uyguluyorlar. Amirlerin ağlatmadığı kadın işçi kalmadı. Kendilerine biat etmeyen taşeron işçileri, özellikle kadın işçileri yevmiye usulü çalıştırıp, bir daha iş vermiyorlar.”

Amirler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden kadın işçiler, “Bakın direniş çadırındayız. Hem sendika hakkımız hem de kadın olduğumuzdan kaynaklı uğradığımız ayrımcılığa karşı mücadele edeceğiz” dedi. (İSTANBUL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çelik-İş’in iş bırakması ‘azar’a kadar sürdü

SONRAKİ HABER

YTÜ Emek Gençliği: Bedri Gencer’i okulumuzda istemiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...