01 Kasım 2016 18:12

HDP İzmir İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'nü kutladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla il binasında basın toplantısı düzenledi. 

Paylaş

Basın toplantısında konuşan HDP İzmir İl Eşbaşkanı Mahfuz Güleryüz, 26 Eylül 2014 tarihinde IŞİD çetelerinin Kobanê'nin batı ve doğu cephesinde ilerleyişini hızlandırmasının ardından saldırılara karşı kentte bir yandan tarihi bir direniş sergilenirken bir yandan da Türkiye ve Kuzey Kürdistan kentlerinden binlerce insanın Suruç sınırına akın etiğini söyledi. 

4 ay süren bu tarihi direnişin ardından 26 Ocak 2015 tarihinde Kobane'nin IŞİD’den özgürleştirildiğini söyleyen Güleryüz, Afganistan’dan Ekvador’a kadar 30 devletten toplam 29 kentte milyonlarca insanın Kobanê direnişi ile dayanışma içinde olmak için sokağa çıkmasının ardından 1 Kasım'ın Dünya Kobanê Günü ilan edildiğini belirtti.

'ORTADOĞU HALKLARININ GELECEĞİNİ BELİRLEYEN BİR DİRENİŞTİR'

Tarihteki bazı direnişlerin tarih yazdığına şahit olduklarını ve Kobanê direnişinin de bunlardan biri olduğunu söyleyen Güleryüz, "Kobanê direnişi sadece Kürt halkının değil, bir bütün Ortadoğu halklarının, kadınların da geleceğini belirleyen bir direniştir. Kobanê direnişi ile tüm dünyaya tarihi bir mesaj verdi. Bu tarihi adım kadınlar ve halklar adına gelişen çözüm iradesinin ve örgütlülüğünün başarısıydı. Bu anlamda Kobanê ile başlayan yeni bir süreç, yeni bir oluşumdur. Kobanê tek yanlı, inkarcı, faşist, egemenlikli tarih yapısının kırıldığı, yeni bir tarihin oluştuğu noktadır. Bu onur ve özgürlük günü tüm halklara kutlu olsun" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri: KHK iptal edilsin

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa