01 Kasım 2016 12:49

Demirtaş: Saray'dakine biat manşetleriyle çıksın istiyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhuriyet Gazetesi'nin Ankara Bürosu'na destek ziyaretinde bulundu. 

Paylaş

Ziyaretin ardından konuşan Demirtaş, "Görünen o ki tek kanallı TRT'nin ilk günlerindeki gibi tek kanallı Türkiye'ye dönülmek isteniyor. Kanal sayısı, gazete sayısı kaç olursa olsun hepsi aynı manşetle çıksın, hepsi Saray'dakine biat manşetleriyle çıksın istiyorlar. Fakat bunun imkanı yok" ifadelerini kullandı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün Cumhuriyet Gazete'sinin Ankara Temsilciliği'ne destek ziyaretinde bulundu. Demirtaş'a ziyaretinde HDP Ankara milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP İstanbul milletvekili Celal Doğan da eşlik etti. Demirtaş'ı Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül karşıladı. Burada bir açıklama yapan Demirtaş, şunları söyledi:

Değerli arkadaşlar öncelikle dün Cumhuriyet Gazetesi'ne yapılanın son derece açık bir şekilde, siyasi bir operasyon olduğu anlaşılan gözaltılar, Cumhuriyet Gazetesi'ne dönük baskılar nedeniyle dayanışma ziyareti için buradayız. Ankara Temsilcisi Erdem Gül şahsında bütün Cumhhuriyet çalışanlarına, gözaltında bulunan bütün Cumhuriyet yazar ve yöneticilerine buradan dayanışma duygularımızı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Türkiye'de uzun süredir anayasa evrensel hukuk ilkeleri kanunlar askıya alınmış durumda. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra da bunu Allahın lütfuna çevirmek isteyen Saray'daki anlayış ile hükümet el ele verip KHK'lerle bütün temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı yeni bir baskı süreci başlattılar. Tabi ki bu toplumun tamamına sirayet etmesini arzuladıkları korkunun baskının zulmün görülmemisi, duyulmaması için yapılaması gereken en etkili şey muhalif medyayı, AKP'ye biat etmemiş medyayı kontrol altına almaktır. Kapatmak, tehdit etmek, baskı altına almaktır. Bu geçmiş iktidarlarında sık sık denediği ve dünyada birçok baskıcı hükümetlerin, iktidarların ve diktatörlerin denediği bir yöntemdir.

'CUMHURİYET GAZETESİ TESLİM OLMADIĞI İÇİN SALDIRI ALTINDA'

Bu günler tabiki geçecek. Bu zulüm günleri elbet bitecek. Önemli olan böylesi zor günlerde özgürlüklerden yana olan Türkiye'nin aydınlık geleceğine inanan herkesin dayanışma içerisinde olmasıdır. Toplum tabiki kendi içerisinde farklı siyasal görüşlere, dünya bakış açılarına, farklı inanç ve kimliklere sahiptir. Ama hepimizin ortak değeri bu ülkede demokrasi ve huzur içerizinde, güven içerisinde eşit yaşamak olmalıdır. Bunu savunan herkesin bugün el ele verme dayanışma içerisinde birlikte mücadele etme günüdür. Teslim Olmayız manşetiyle çıktı bugün Cumhuriyet Gazetesi, Evet en önemli şey budur. Bugün itibariyle AKP bütün devleti ele geçirdiğini zannediyor olabilir ama önemli olan teslim olmadığımızı her fırsatta elimizdeki bütün imkanlarla gösterebilmektir. Cumhuriyet Gazetesi duruşu vesilesiyle, teslim olmadığı için saldırı altında. Önceki gün Türkiye'nin tek Kürtçe yayın yapan gazetesi Azadiya Welat aynı şekilde kapatıldı. Dünyanın tek kadın ajansı Jinha kapatıldı. Diha kapatıldı. Geçen ay 20'den fazla televizyon radyo kapatıldı. Görünen o ki tek kanallı TRT'nin ilk günlerindeki gibi tek kanallı Türkiye'ye dönülmek isteniyor. Kanal sayısı gazete sayısı kaç olursa olsun hepsi aynı manşetle çıksın, hepsi Saray'dakine biat manşetleriyle çıksın istiyorlar. Fakat bunun imkanı yok.

'HERKESİ TESLİM ALMAK MÜMKÜN DEĞİL'

Bu çağda insanların Ay'da Mars'ta şehir kurmaya çalıştığı, bunun arayışlarının olduğu bir çağda basın sansürleyebilmek hem teknik olarak mümkün değil, hem de bu kadar inançlı insanın, bu kadar direngen insanın milyonların olduğu bu ülkede herkesi teslim almak mümkün değil.

Gözaltına alınmış Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin hemen bugün, gecikmeksizin serbest bıraklımasını bekliyoruz. (MEDYA SERVİSİ)


 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yandaşlar bildiğiniz gibi...

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen: Darbeciler gibi savunmasız ihraç ediyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...