01 Kasım 2016 12:29

İş hekimliğinin ismi Nusret Fişek anılacak

Türk Tabipler Birliği (TTB) eski başkanlarından Prof. Dr. Nusret Fişek 3 Kasım günü ölümünün 26. yılında anılacak.  

Paylaş

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşecek anma saat 18.00'de başlatacak.  Fişek, Cumhuriyet tarihi boyunca halk sağlığına yaptığı katkılarla tanınıyordu. Türkiye'de ilk iş hekimliği uygulaması da onun girişimleri sonucu başlamıştı.

Prof. Dr. Nusret Fişek hayata gözlerini 3 Kasım 1990 tarihinde yummuştu. 76 yıllık yaşamına Türkiye halkı sağlığı için bir dolu uygulamayı gerçekleştirmekle geçiren Prof. Dr. Nusret Fişek, bir dönem Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) başkanlığını yaptı ve İş Hekimliği gibi birçok uygulamanın hayata geçmesini sağladı. Türkiye’de tıp etiğinin oluşmasında büyük emek harcayan Prof. Dr. Fişek,  hekimlerin mesleklerini ekonomik bir araç olarak görmemeli, topluma karşı hizmeti birincil ödev olarak benimsemesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Fişek ölümünün 26. yılında Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen etkinlikle anılacak.  Saat 18'de başlayacak anmada,  Başak Çetin'in 'Bir Tavşan'ın Peşinde” Fotoğraf Sergisi ve müzik dinletisi ve dans gösterisi yapılacak. Fişek adına ödül töreni de düzenlenecek. Anma etkinliğini Türk Tabipleri Birliği, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre için Sağlıkçılar Derneği, Sevda Cenap And Müzik Vakfı ve Çankaya Belediyesi düzenliyor. (AnkaraEVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Yüksel Endüstri tüm işçileri işten attı

SONRAKİ HABER

YÖK, “14 programda yetenek sınavının kaldırılması” kararını 1 yıl erteledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa