31 Ekim 2016 23:06

Fikri Sağlar: Sıra hangi muhaliftedir?         

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar Başbakan Binali Yıldırım’a Cumhuriyet Gazetesine yönelik operasyonu sordu.

Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ve yazarlarına yönelik başlatılan operasyonun basın özgürlüğüne doğrudan yapılan saldırı olarak nitelendirildiğini vurgulayan Sağlar: “Oysa Cumhuriyet Gazetesi’nin yönetimini, yayın anlayışını beğenir ya da beğenmezsiniz ancak hukuk devletlerinde düşünce özgürlüğü vardır. Yapılanlar adil yargılamanın ve adaletin hiçe sayılmasıdır.
15 Temmuz Darbe girişimi sonrası yaşanılanlar sivil darbenin ta kendisi olarak adlandırılmaktadır. Yalnızca suçluların değil muhaliflerin de bu bahane ile susturulmaya çalışıldığı kanaati kamuoyunda oluşmaktadır. Cumhuriyet gazetesi yönetimi ve yazarlarına karşı yürütülen bu uygulama adil değildir. Eğer yazarın veya yöneticinin terör örgütüyle bağlantılı olduğuna dair varsa delil, kişi çağırılır adliyeye, gereği neyse hukuka uygun ve şeffaf bir şekilde yapılır

Bu tavırların kamuoyunda iktidardan olanın, dün kiminle olduğuna bakılmaksızın korunurken, muhalif olanın ise ipinin çekilmesi olarak yorumlanmaktadır.  Kamuoyunun yorumlarına göre, 5 gün avukatla görüşme yasağı ise bunun delili niteliğindedir” dedi.

Sağlar’ın bu çerçevede cevaplanmasını istediği sorular

* Cumhuriyet Gazetesi yazarları ve yönetimine yapılan gözaltılar hukuku, adaleti ve adil yargılamayı hiçe saymaktır. Bu hukuksuzluğu muhaliflerin sesini kesmek için mi yapıyorsunuz?

* Cumhuriyet Gazetesi’ne cumhuriyet kelimesinden dolayı antipatiniz mi vardır? Neden farklı görüşlere bu kadar tahammülsüzsünüz?

* 15 Temmuz’u bahane ederek AKP ile aynı görüşte olmayanları sindirdiğinize dair kanaatler güçlenmektedir. Sahiden sıra hangi muhaliftedir? (HABER MERRKEZİ)        
 

ÖNCEKİ HABER

Malatya'da 3.5 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Öğrencilerin tepkisi sonuç verdi, Mersin Üniversitesindeki yemek zammı geri çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa