31 Ekim 2016 17:10

Schulz: Cumhuriyet’e operasyonla kırmızı çizgi geçildi

AP Başkanı Martin Schulz Cumhuriyet Gazetesine yönelik operasyonlarla ilgili “düşünce özgürlüğüne ilişkin kırmızı çizgiyi” aşıldı yorumu.

Paylaş

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına yönelik bu sabah başlatılan operasyonlarına ilişkin gözaltıların, “düşünce özgürlüğüne ilişkin kırmızı çizgiyi” aştığını ifade etti.

Schulz, bu kararın “siyasi” olduğunu belirterek şunları yazdı: “Murat Sabuncu’nun ve diğer Cumhuriyet’te çalışan gazetecilerin gözaltına alınması, ifade özgürlüğüne ilişkin kırmızı çizginin bir kez daha geçilmesi anlamına geliyor. Cumhuriyet Gazetesi sadece bağımsız bir gazete değil aynı zamanda, ülkenin en eski seküler gazetesi ve cumhuriyetin bir kurumudur” 

AP Başkanı Schulz, “AB’nin darbe girişiminin ardından demokrasiyi savunan Türk vatandaşlarının cesaretini takdir ettiğimi daha önce belirtmiştim ama sürmekte olan tasfiye, hukuk ve güvenlik saiklerinden ziyade siyasi kaygılarla yapılıyormuş gibi görünüyor. İdam cezası, seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanması ve üniversite personelinin seçilmeden atanması üzerindeki tartışmalar, Türk hükümetinin birlikten çok kutuplaşma peşinde olduğunu gösteriyor ” açıklamasını yaptı. (DHA)


 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP Ata’nın tutuklanmasını Başbakana sordu 

SONRAKİ HABER

Beko:  Ülkemiz karanlık bir baskı rejimine sürükleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...